Orta ölçekli bir inşaat firmasında yönetsel kültür değişimi için modeller ve örnek olay
Examplary studies for the managerial culture changes of a developing construction company
- Tez No: 104197
- Danışmanlar: DR. AKIN ERİŞKON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ORTA ÖLÇEKLİ BİR İNŞAAT FİRMASINDA YÖNETSEL KÜLTÜR DEĞİŞİMİ İÇİN MODELLER VE ÖRNEK OLAY ÇALIŞMASI ÖZET Kültürel yaklaşımlar ve proje yönetim bilgileri ışığında, organizasyonel yapıların kurumsal kimliğini kazanması ve etkin bir yönetim anlayışına kavuşması için öncelikle planlama kültürünün ve bununla birlikte de planlama sistematiğinin örgüt içine yerleştirilmesi gerekmektedir. Yerleştirme kelimesinin anlamı, günümüz inşaat sektöründe kurumsallaşma göstergesi olan planlama departmanlığım şirket yönetmelikleri ile yeni bir departman cinsi olarak açmak değil, aynı zamanda planlama ruhunun sisteme aşılanmasıdır. Unutulmaması gereken konu, bu ruhun oluşturulabilmesi için, şirketin en üst kademe yöneticilerinin yani iş verenin, örgütsel ve kültürel iyileştirmeye, teknik olarak bakmak gerekirse, planlama departman sistematiğine olan sıcak yaklaşımları ve talebin önce onlardan gelmesi, değişimin sağlıklı ve köklü olmasını sağlamaktadır. Tez kapsamında anlatılan proje yönetim sistemi ve uygulama çalışmaları, bu faktörün varlığı nedeniyle başarıyla gerçekleştirilmiştir. tik olarak birinci bölümde, inşaat sektörünün, yüklenici inşaat firmalarının ve inşaat üretiminin genel özellikleri anlatılarak oluşturulan sistemin kullanım amacı belirlenmektedir. Bölüm sonunda verilen istatistik verileri de inşaat yatırımlarının diğer sektörel yatırımlar arasındaki yerinin belirlenmesini sağlamaktadır. İkinci bölümde yönetsel kültür modelleri incelenmekte ve firma yönetsel kültürünün çözümlenmesi için kullanılacak anket çalışmaları anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde kültürel yaklaşımlarla ulaşılacak çözümün, bilimsel ve teknik yönlerinin açıklık kazanması açısından genel yönetim kavranılan ve inşaat yönetimi Kavramları ile ilgili bilgi verilmektedir. Bu bilgiler ışığında da kullanılacak proje yönetim sistematiği ile ilgili açıklamalar ve sistematiğin çalışması için temel oluşturacak planlamanın kullanılması gerektiği savunulmaktadır. Dördüncü bölümde bu bilgilerin v@ saptamaların örnek firma üzerindeki uygulamaları anlatılmakta ve sonuçları ve oluşum esnasmda karşılaşılan zorluklar incelenmektedir. Orta ölçekli inşaat firmalarının kalıplaşmış kültür yapılarının değişimi, yönetim sorunlarının ortadan kalkmasını sağlamaktadır. IX
Özet (Çeviri)
EXAMPLARY STUDIES FOR THE MANAGERIAL CULTURE CHANGES OF A DEVELOPING CONSTRUCTION COMPANY SUMMARY In the light of the cultural approaches and the infonnation of the project management, the culture of the plan and the system of plan are necessary to put in organization for acquiring the institutional identity of the organizational structure and the understanding of an efficient management. The meaning of“puting in”is not only to establish a new department with the regulations of a company, namely the planning department which is the sign of institutionalization in the sector of construction, but also to instill the sprit of planning in the system. For forming this sprit, the managers who are the topmost level of the company, that is, employers' warm approaches to the institutional and cultural improvement, that is, technically to the system of the planning department, and the coming of the first demand from them are important to provide the radical and the reliable change. The system of the project management and the practical studies in the scope of the thesis are realized successfully because of this factor. In the first section, the aim of the system which is formed according to the general characteristics of the construction sector, the constructors and the construction production is determined. At the end of this section, statistics data, which are given, are provided to determine the investment of the construction among the other sectoral investments. In the second section, the managerial cultural models are examined and public surveys are explained for solving the managerial culture of the company. In the third section, the general concepts of management and the concepts of construction management are explained because the solution which is reached by the cultural approaches can cleanly be understood with the scientific and technical sides. In the light of this data, the planning is the necessary for the explanations which is related with the system of project management and the work of this system. In the fourth section, these datas and experiences are expressed according to the examplary company, in addition to the results and the difficulties in the constitution period. The change of the cultural structure in the developing construction company provides to remove the management problems.