Türk Kara Kuvvetlerinde veri zarflama analizi ile performans değerlendirilmesi
  1. Tez No: 104204
  2. Yazar: TOLGA ATİKBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUFAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
TURK KARA KUVVETLERİNDE VERİ ZARFLAMA ANALİZİ İLE PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ ÖZET Organizasyonların gelecekte ayakta kalabilmeleri için ihtiyaç duydukları bilgiye ulaşabilmeleri, performans ölçümüne dayalı bir yönetim anlayışını sergilemelerine bağlıdır. Dolayısıyla, büyük, küçük; özel, kamu; kâr amacı güden ya da gütmeyen bütün organizasyonlar ölçümler yapmak zorundadırlar. Buna bağlı olarak, organizasyonel performans ölçümü, organizasyon amaçlarının gerçekleştirilebilmesi için gösterilen tüm çabaların değerlendirilmesi şeklinde açıklanabilir. Performans ölçümü sonucunda elde edilen bilgiler, organizasyonun mevcut ve potansiyel sorunlarını erken belirleme ve gelişme gerektiren alanları saptama olanağı sağlayacaktır.“Ölçmeden geliştiremez ve yönetemezsiniz”ifadesi modern organizasyonların üzerinde dikkatle durmaları gereken bir kural olarak karşımıza çıkmaktadır. Organizasyonel performans ölçümü konusunda geliştirilen ve kullanılan bir çok yöntem bulunmaktadır. Başlıca yöntemler; dengelenmiş performans yaklaşımı, ilgi grupları yaklaşımı, toplam performans ölçüm modelleri, analitik hiyerarşi ve electre yöntemleri, puanlama modelleri, topsis ve veri zarflama analizi olarak belirlenmiştir. Tezin uygulama bölümünde söz konusu bu yöntemlerden veri zarflama analizi tekniği kullanılmıştır. Çok sayıda benzer girdi ve çıktı faktörlerine sahip kâr amacı gütmeyen karar birimlerinin göreli etkinliklerini ölçmeye dayalı bir doğrusal programlama olması nedeniyle, veri zarflama analizi, Kara Kuvvetlerine bağlı birliklerin performanslarını değerlendirmede kullanılması en uygun teknik olarak kabul edilmiştir. Uygulama safhasında bir Zırhlı Tugay ele alınmış ve bu tugayın 22 bölüğünün performanslarının değerlendirilmesine çalışılmıştır. Kurulan modelde; subay ve astsubay kalitesi, erbaş ve erlerin kalitesi, ihtisas ve uzmanlık durumu, teçhizat ve malzeme durumu, disiplin durumu, motivasyon durumu ve kritik faaliyetlere katılım durumu şeklindeki 7 faktör girdi, eğitim, atış, spor, bakım, idari faaliyetler başarılan ve taktik hazırlık durumu şeklindeki 6 faktör de çıktı olarak tespit edilmiştir. Veri zarflama analizinin modele uygulanmasıyla, karar birimi olarak seçilen bölüklerin belirlenen girdi ve çıktı faktörleri doğrultusunda göreli performansları analiz edilmiştir. Etkin ve etkin olmayan bölükler tespit edilmiş ve bir etkinlik sıralaması oluşturulmuştur. Etkin olmayan her bölük için etkin olamama nedenleri ortaya konmuş ve mevcut problemlere işaret edilmiştir. Böylelikle, yönetim kademesine de gerekli önlemleri alabilme, kaynaklarını planlayabilme, stratejiler belirleyebilme ve değişen etkinlikleri izleyebilme olanağı oluşturulmuştur. Aynı zamanda, bu modelin, Kara Kuvvetlerindeki özellikle tugay veya taburlar gibi farklı birimlere uyarlanabilirliği de belirtilmiştir. X1U
Özet (Çeviri)
PERFORMANCE EVALUATION IN TURKISH ARMY BY DATA ENVELOPMENT ANALYSIS SUMMARY The organizations need performance measurement to survive and develop in the future. Consequently, all the organizations must make some measurements whether they are big or small; private or public; profit or non-profit. Organizational performance measurement is used to evaluate the efforts which are made to reach the goals of organization. The information obtained from the performance measurement provides the opportunity of ascertaining the areas which need to be improved among the problems of the organization. The phrase,“You can't manage and improve without measuring”is a rule which had to be paid attention. There are many methods about measuring the organizational performance. The main methods are like those; balanced scorecard, stakeholder approach, total performance measurement models, analytical hierarchy process and electre methods, scoring models, topsis and data envelopment analysis. In this thesis, data envelopment analysis was used for performance evaluation in Turkish Army. Because of the fact that data envelopment analysis is a linear programming based technique for measuring the relative performance of the non-profit organizations which have multiple inputs and outputs, it's considered as the most suitable for performance evaluation in Turkish Army. In the application phase of the thesis, 22 companies of an armored brigade were examined carefully and 7 inputs and 6 outputs were determined in the model. Inputs are the quality of the officers and noncommissioned officers, the quality of the recruits, specialization, supply arid equipment, disciplin, motivation and participation to the critical activities. Outputs are training, shooting, sports, maintenance, administrative activities and tactical readiness successes. By using these input and output factors, the relative performance of the 22 companies chosen as decision making units were evaluated by data envelopment analysis and found efficient and inefficient companies and all these companies put in an efficiency order. At the same time, it was examined the reasons of inefficiency and brought up the problems for each unit. As a conclusion, it was provided the opportunity of taking measures, allocating resources, identifying strategies and monitoring the changing efficiencies by the top management. In addition, it is stated that this model can be also adapted for different military units, that are especially brigades and battalions. xiv