Tasarım yükü aşılan bir betonarme binanın güçlendirme yönünden değerlendirilmesi
The Evalution of an overloaded reinforced concrete building in terms of strengthening
  1. Tez No: 104203
  2. Yazar: OSMAN ALTINER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN GÜLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
TASARIM YÜKÜ AŞILAN BİR BETONARME BİNANIN GÜÇLENDİRME YÖNÜNDEN DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada, tasarım yüklerinin üstünde yüklere maruz kalmış mevcut betonarme binaların güçlendirilmesi konusu ele alınmış; basar görmemiş örnek bir bina üzerinde sayısal incelemeler yapılarak, işletme yükleri altında yeterli taşıma kapasitesi elde edilmeye çalışılmıştır. Sayısal incelemelerde, taşıyıcı sistem elemanlarının, yapıyı etkileyen yükleri, yürürlükteki yönetmelikler çerçevesinde taşıma yeterliğine sahip olup olmadığının, bilgisayar programlarından yararlanmak suretiyle araştırılması amaçlanmıştır. Hesaplarda giriş verileri olarak mevcut binanın röleve projesindeki eleman boyutları ve karakteristik değerler kullanılmıştır. Altı bölüm halinde sunulan bu çalışmanın birinci bölümünde konuya giriş yapılarak ilgili tanımlar verilmiş; çalışmanın amaç ve kapsamı anlatılmış; konuyla ilgili yayınlanmış bildiriler gözden geçirilmiştir. İkinci bölüm, mevcut betonarme yapılarda güvenliği etkileyen faktörlerin irdelenmesine ayrılmıştır. Bu kapsamda yapı elemanlarının yük etkisi altında davranış biçimlerine yer verilmiş ve malzeme özelliklerinin değerlendirmesi yapılmıştır. 1975 deprem yönetmeliğine göre projelendirilmiş mevcut binaların, 1997 deprem yönetmeliğindeki farklılıklar bakımından genel bir değerlendirilmesinin yapılması ise üçüncü bölüme konu edilmiştir. Dördüncü bölümde ise, tasarım yüklerinin üstünde düşey yüklere maruz kalmış betonarme binaların, olası bir depremde hasar görmelerini önlemek üzere takviye edilmesi ele alınmıştır. Bu doğrultuda, güçlendirme gerekleri, ilkeleri ve yöntemleri açıklanmıştır. Beşinci bölümde, seçilmiş mevcut betonarme bir bina ile ilgili üç değişik durumu içeren çözümlemeler yer almıştır. İlk kısımda, 1975 deprem yönetmeliğinden yararlanarak boyutlandırılmış olan bu binanın hesabı, 1997 deprem yönetmeliği kullanılarak yapılmış; kesitlerinde yetersizlik saptanan elemanlar belirlenmiş ve böylelikle şartname değişikliğinin binada takviye ihtiyacı doğurduğu vurgulanmıştır, ikinci kısımda, ilave yığma kat yüklerinden gelen etkiler yapının mekanik modelinde göz önüne alınmış, artan bina ağırlığı altında yapı sistemi yeniden analiz edilmiştir. Hesap sonuçlarına göre, yetersiz eleman sayısı artış göstermiş, deplasmanların sınırlanma gereksinimi ortaya çıkmıştır. Üçüncü ve son kısımda, bazı çerçeve gözlerindeki boşluklu tuğlalardan oluşan dolgu duvarlar kaldırılıp, bunların yerine donatılı beton duvar yerleştirilerek perde davranışı elde edilmesi düşünülmüş; xmböylece yapının taşıyıcı sisteminde çerçevelerin yanısıra, rij itliği yüksek perdelerin de yer alması sağlanmıştır. Yapı sistemi, bu şekliyle yeniden analize tabi tutulmuş ve güçlendirme öncesindeki durumla mukayese edilmiştir. Altıncı bölümde bu çalışmada elde edilen sonuçların genel bir değerlendirilmesi yapılmış ve önerilerde bulunulmuştur. XIV
Özet (Çeviri)
THE EVALUATION OF AN OVERLOADED REINFORCED CONCRETE BUILDING IN TERMS OF STRENGTHENING SUMMARY In this study, which is presented as a Msc. thesis, the strengthening of overloaded reinforced concrete buildings was taken into consideration; numerical examinations on an undamaged sample building were made, to attempt establishing sufficient carrying capacity under variable design loads. With the help of a computer software, structural members were tested for sufficiency of carrying the loads which affect the building within the limits of national seismic code. In calculations, the element dimensions and the characteristic values from the project of the existing building in question were used as inputs. In the first chapter of this study which is presented as a total of six chapters, an introduction was given along with the affiliated definitions; then the purpose and the scope of the study were explained and literature about the subject was discussed. The second chapter is to study the factors which effect the safety in existing reinforced concrete buildings. In this concept, the ways of behaviour of the structural elements under external effects were studied and the properties of the material were evaluated. The existing buildings designed in accordance with Turkish Earthquake Code 1975 and the difference between National Earthquake 1997 were evaluated in general in the chapter three. In the fourth chapter, the strenghening of the reinforced concrete buildings which were subjected to vertical loads exceeding the design loads were discussed in order to prevent damage in a possible earthquake. In this context, the necessity, the principles and the methods of the strengthening were studied. The fifth chapter includes the analysis of three different status regarding a selected existing reinforced concrete building. In the first part, the calculations of this building which was constructed in accordance with National Earthquake Code 1975 were done using National Earthquake Code 1997; the elements with insufficient sections were determined and therefore it was considered that the change in the code had resulted in the necessity of strengthening in the building. In the second part, the effects of the masonry floor loads were studied on the mechanical model of the building and the structure was analysed again with increased building load. The results showed that the number of the unsufficient elements had increased and a necessity to limit the deplacements had been exceeded. In the third and the last part, the filled walls constructed by hallowtile in some frames were replaced by reinforced concrete walls in order to achieve a shear behaviour, so that, besides the frames, XVshaear walls with high rigidity has been established in the structure of the building too. This new structural system was analysed again and compared to the status before the strengthening. In the sixth chapter, the results of these studies were evaluated in general, and some suggestions were made. XVI