Hava trafik akış yöntemi ve hava sahası kapasitesi analizi
- Tez No: 104205
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EKREM ÖZKUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
IV ÖZET Hava trafik sistemi; hava sahalarında ve hava alanlarındaki uçaklara kontrol hizmeti vermek amacıyla tesis edilmiş, elemanları hava sahası, teknik donanım, uçak ve insangücü olan bir sistemdir. Bu hizmetlerin verimli, ekonomik ve emniyetli olarak verilebilmesi ise hava trafik yönetimi tarafından gerçekleştirilir. Hava trafik talebi ve sistemin buna yetebilmesi koşulunu gerçeklemek ise akış yönetiminin görevidir. Trafik talebindeki düzensiz değişiklikleri karşılayabilmek için kısa, orta ve uzun dönemde kapasite planları gözden geçirilmelidir. Hava trafik tıkanıklığı; günümüz ve yakın geleceğin hava trafik yönetiminin ana problemidir. Hava trafik tıkanıklığı; uçuşların kalkışından önceki gecikmeleri, uçuştaki beklemeleri, uçuştaki emniyetsizlikleri, ekonomik olmayan uçuş seviyelerinin kullanımı, yörünge değişiklikleri, uçuş planlarının ve filo planlamasının bozulması, uçak işleticisini ekonomik ve yakıt yönünden zorlaması, hava meydanları ve terminal binalarmdaki tıkanıklık ve müşteri tatminsizliği ile sonuçlanır. Bu çalışmada; tıkanıklık probleminin bu türevlerinin çözümü için, karar destek yardımcısı olarak da kullanılabilecek, çarpışmaların önlenmesi ve ekonomik akışı amaçlayan bir model ve çözüm algoritması sunulacaktır. ANAHTAR KELİMELER; Hava Trafik Yönetimi Hava Trafik Akış Yönetimi Trafik Talep-Kapasite Dengelenmesi Trafik Çizelgelemesi
Özet (Çeviri)
SUMMARY Air traffic system is a services production field that consists of airspace, technical equipment, aircraft and work force. Air traffic system provides control services for movements of aircraft in airspace and aerodromes. Air traffic management provides these services for efficiency, economy and safety of the flights. Main purpose of the flow management is to meet air traffic demand. Review of short, medium and long term air traffic capacity plans is vital for meeting traffic demand that fluctuates. Air traffic congestion is the major problem of today's and near future's air traffic management. Air traffic congestion results in delays of flights prior to departure; in-flight holding; unsafe flights; use of uneconomic flight levels; re-routings and diversions; disruptions of flight schedules and fleet utilization; economic and fuel penalties for aircraft operators; congestion on aerodromes or in terminal buildings; and, passenger dissatisfaction. A scheduling method for aircraft sequencing to solve congestion problem is presented as a decision making aid. KEY WORDS: Air Traffic Management Air Traffic Flow Management (ATFM) Traffic Demand-Capacity Balancing Traffic Scheduling