SCADA sistemleri ve doğalgaz uygulaması
SCADA system and natural gas
- Tez No: 104216
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN HIZAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
SCADA SİTEMİ VE DOĞALGAZ UYGULAMASI ÖZET SCADA(Supervisory Control And Data Acquistion), Uzaktan Kontrol, Gözlem ve Veri İşleme Sistem olup, modern hayatla karşımıza çıkan bir olgudur. İnsanların büyük kentlere göç etmesiyle birlikte, şehirlerin nüfusu hızla artmaya başlamıştır. Artan nüfusa paralel olarak, insanların rahat ve konforlu bir yaşam sürmeleri için gerekli olan ısı, ışık ve enerji gibi ihtiyaçları da hızla artmıştır. İhtiyaca cevap vermesi için insanların hizmetine sunulan dağıtım şebekeleri hantallaşmış, işletimi, kontrol ve denetimi zorlaşmıştır. İşte bu noktada, zorlukların çözümünde SCADA sistemi ortaya çıkmıştır. Büyük bir dağıtım şebekesine sahip olan İGDAŞ'ın (İstanbul Gaz Dağıtım Anonim Şirketi); kaliteli ve kesintisiz hizmet, emniyetli gaz dağıtımı ve tüketimi, sürekli büyüyen ve gelişen şebeke, insanların güveni ve daha çok insana ulaşma gibi amaçlarına SCADA sistemi büyük katkılar sağlayacaktır. Bunlara paralel olarak, bu çalışmayla, ülkemizde fazla bilinmeyen, yaygın olarak kullanılmayan SCADA'nın tanıtımı, önemi, uygulama alanları, dağıtım şebekelerindeki yeri ve İGDAŞ uygulamasının tanıtımı amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik, SCADA sisteminin tanımı, uygulama alanları, sistem ve elemenlarının tanıtımı, elemanlerın sistemdeki yeri, önemi ve özellikleri, çalışma şekilleri, kontrol merkezinin yapısı, kontrol merkezinde bulunan enstrümanların fonksiyon ve yapılarının yanısıra, bir SCADA projesinin safhaları, ihale şartları, şartnamelerin hazırlanması, test, ön kabul ve kesin kabullerin yapılması ilk bölümlerde anlatılmıştır. XIPlanlama, dizayn, imalat, işletme ve bakım parametrelerinin hepsi gaz sistemlerinin ömürlerinin uzamasında önemli etkenlerdir. Bu durum gaz borulama sistemlerinde projenin her aşamasında kabul edilebilirliğini, emniyetini denetleyen bir nokta olarak düşünülmesinde fayda vardır. Son bölümlerde ise; SCADA'nın İGDAŞ uygulaması anlatılmıştır. Sistemin kuruluş amacı, şebekeye kazançları, sistemin tarihçesi, fonksiyonları, yapısı, işletilmesi, sistem elemanlarının yapısı ve fonksiyonları, saha ölçüm işlemleri anlatılmıştır. xıı
Özet (Çeviri)
SCADA SYSTEM AND NATURALGAS APLICATION SUMMARY SCADA (Supervisory Control And Data Acquistion), system which is a phenomenon, that appears with the modern life. The population in cities has grown with the immigration from the country side. The need for light, heating energy for an easy and comfortable life has increased. With the increase in population the distribution networks to provide the needs to the people, were answered by then the SCADA system has appeared. SCADA system would provide high contribution to ÎGDAŞ of which objectives are; Quality and non-stop service, safety gas distribution and consumption and also the network is constantly enlarging, improving and gaining public confidence. And also with this application the introduction of SCADA which is not nation wide, the importance, application field and its role in the distribution network has been considered. Towards the aim in the first part it was stated that the definition of SCADA system, application field, the introduction at the system and the staff, the role of staff, the importance fratures, the way of their work, the structure of control center, the function of the instruments, the phases of the project of the SCADA the adjudication condition, the preparation of the contract, test, pre and definite acceptance. Planning and design, construction, operating and maintenance all have a part to play in ensuring that gas systems have long life. This is considered some of the points that have to be taken into account at each stage of project'life to safeguard the considerable investment in these assets. xinIn the last part, the İGDAŞ application of SCADA.lt was pointed out that the aim of the system foundation. The contribution to the network, the history of the system, functions, structure administration the structure and function of the system elements and the are measurement. xiy