Bileşik ısı güç sistemlerinin analizi ve örnek bir sisteme SCADA uygulaması
Analysis of the cogeneration systems and SCADA application on a combined cycle power plan
  1. Tez No: 109728
  2. Yazar: HAKAN AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Günümüz ortamında, enerji ihtiyacına olan talepler artmakta diğer yandan ise petrol üretimi, doğalgaz kaynaklan ve kömür rezervlerinde bir azalma yaşanmaktadır. Bunlara ilave olarak da hükümetlerin enerji yatırımlarındaki belirsiz politikaları durumu daha da kötü hale getirmektedir. Bu sebeplerden dolayı primer enerji kaynaklan çevre etkisini de gözönüne alarak mümkün olduğunca verimli kullanılmayı gerektirmekte, çözüm için de doğal olarak yüksek verimli teknolojiye sahip kojenerasyon sistemlerini ortaya çıkarmaktadır. Bu tür tesislerdeki kontrolün de ancak denetlemeli kontrol ve veri edinme (SCAD A) sisteminin uygulanması ile sağlanabileceği, aksi durumda ise istenen verimin alınamayacağı bilinmektedir. Bu çalışma ile bileşik ısı güç üretim sistemleri genel olarak değerlendirilmiş olup, SCADA uygulamasının en üst seviyede uygulandığı Bursa Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali'nde, gaz türbini ve ana soğutma su sistemindeki otomasyon geniş ölçüde incelenip buralardaki kontrollerin hangi parametrelerle ve nasıl uygulandığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF THE CO-GENERATION SYSTEMS AND SCADA APPLICATION ON A COMBINED CYCLE POWER PLANT ABSTRACT Recently, there is an increasing demand in the energy needs. On the other hand, there is a decrease in the sources of petroleum products, natural gas, coal reserves. Additionally, there are also some uncertanities in govermental policies about energy investments. Therefore, primary energy sources should be used as efficient as possible for the environment. This phenomena has been naturally linking the solution techniques of high efficient co-generation systems. These co-generation systems should be controlled by the SCADA systems, otherwise it is too difficult to get output, in high efficiency. In this study, a general information on co-generation systems is given and SCADA application on the gas turbine and main cooling water systems of the Bursa Naturalgas Fired Combined Cycle Power Plant is explaned in detail. The parameters that effect the process and controlling of the systems are analysed.