The Effect of ozonation on effluents from biological treatment systems
Biyolojik arıtma çıkış suyunda kalan organik maddelere ozonlamanın etkisi
- Tez No: 104229
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Çevre Mühendisliği, Anthropology, Environmental Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
BİYOLOJİK ARITMA ÇIKIŞ SUYUNDA KALAN ORGANİK MADDELERE OZONLAMANIN ETKİSİ ÖZET Biyolojik Arıtma sistemlerinin çıkış suyunda, biyolojik arıtmada giderilemeyen önemli konsantrasyonda çözünmüş organik madde bulunmaktadır. Bu organik maddeler, giriş akımından gelen çözünmüş inert organik maddelerden (Sı) ve biyolojik arıtma esnasında meydana gelen çözünmüş mikrobiyal ürünlerden (Soluble Microbial Products, SMP) oluşmaktadır. Endüstriyel atıksuların alıcı ortama deşarj edilebilmeleri için gerekli limitlerin sağlanması bakımından biyolojik arıtma çıkışında kalan organik maddelerin incelenmesi önem taşımaktadır. Bu çalışmanın hedefi biyolojik arıtma sistemlerinde arıtılamayan (inert) organik maddelerin ozonla parçalanmasının araştırılmasıdır. Bu amaçla aerobik ve anaerobik arıtma proseslerinden geçmiş, değişik konsantrasyonda fermantasyon endüstrisi atıksuyu ve glikoz çözeltisi ozonlamaya tabi tutulmuştur. Sabit ozon dozu altında, belli zaman aralıkları ile numune alınarak KOI, BOI ve renk parametreleri izlenmiştir. Ayrıca gel filtrasyon yöntemi kullanılarak numunelerin ozonlamadan önce ve sonra moleküler ağırlık dağılım analizi yapılmıştır. Böylece ozonlamanm kalıcı organik maddelerin yapısında sebep olduğu değişiklik görülmüştür. Bu tez çalışması kapsamında elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir. * Fermantasyon endüstrisi atıksuyunun biyolojik arıtma (aerobik, anaerobik ve iki kademe) çıkış suyunun ozonknması sonucunda, 60-90 dakikalık ozonlama ile çözünmüş KOI'de %50-70 arasında giderim sağlanmıştır. Giderilen mg KOI basma ortalama 2 mg O3 tüketilmiştir. * Ozonlama esnasında KOI parametresinde düşme olurken BOI5 parametresinde artış olduğu görülmüştür. Ozonlamadan önce BOI5/KOI oram 0.05 'den küçük bulunurken, ozonlamadan sonra bu oranın ortalama 0.29 olup, maksimum 0.35 'e çıktığı saptanmıştır. Bu sonuca göre ozonun biyolojik arıtılabilirliği arttırdığı söylenebilir. * Fermentasyon atıksuyu biyolojik arıtma çıkışında renkli (açık kahve ile sarı arası) olup, ozonlama ile %80-100 arasında renk giderim verimi elde edilmiştir. * Moleküler ağırlık dağılım analizleri sonucunda ozonlamadan önce 1 K'dan küçük bölüm %12 iken, bu oran ozonlamadan sonra %31'e çıkmıştır. Böylece ozonlamanm küçük moleküllü organik maddelerin oranını arttırdığı söylenebilir. * Glikozun aerobik antma sonucunda oluşan çözünmüş mikrobial ürünlerin ozonlanması sonucunda, 60 dakikalık temas süresi ile %80 KOI giderimi sağlanmıştır. Giderilen mg KOI basma ortalama 2.7 mg 03 kullanılmıştır. Aynı şekilde Glikozun anerobjk antma sonucunda oluşan çözünmüş mikrobial ürünlerin ozonlanması sonucunda, 30 dakikalık temas süresi ile %55 civarında KOI giderimi sağlanmıştır. Giderilen mg KOI başına ortalama 4 mg O3 kullanılmıştır
Özet (Çeviri)
SUMMARY Effluents from biological treatment processes contain a variety of soluble organic matter, including inert influent substrate and soluble microbial products (SMP) at a significant level. The researches concerning tertiary treatment processes that will be applied to biological treatment effluents gain importance from the point of view of meeting narrower discharge limits. In this study, the effect of ozonation on the behavior of residual organic compounds remained from biological treatment of Glucose and of Fermentation Industry Effluent (FIE) were investigated The aerobic and anaerobic treatment effluent of each substrate and the two stage treatment effluent of FIE were subjected to ozonation for various initial soluble COD concentrations to find out the effect of ozone on residual COD and biodegradability of the residual components (initial inert COD + SMP). Furthermore, the molecular weight distributions (MWD) of the samples were determined before and after ozonation to evaluate the effect of ozone on the structure of the residual compounds. Also color changes in biological treatment effluent of FIE were determined at the result of ozonation. The following results were derived from this study ;. The residual COD of aerobic, anaerobic, and two-stage treatment effluents of FIE was removed at about 50-70 % by ozonation with a contact time of 60-90 minutes and with an average ozone consumption of 2 mg O3 per mg COD removed.. Ozonation resulted in an increase in the BOD5/COD ratio of biologically pre-treated FIE from an initial