Anaerobik arıtmada sistemin potansiyel yükleme kapasitesinin spesifik metan aktivite testi kullanılarak belirlenmesi
Determination of potential loading capacity of a system using a specific methanogenic activity test in anaerobic treatment
  1. Tez No: 104230
  2. Yazar: ÖZGÜR KARADEDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bu çalışmada Tekel İstanbul İçki Fabrikası 'nın atıksulannı arıtan anaerobik arıtma sisteminden alman biyolojik çamur numunesi SMA (spesifik metan aktivite) testine tabi tutularak sistemin potansiyel yükleme kapasitesi ve işletme koşullan belirlenmiştir. Yürütülen SMA test sonuçlan değerlendirildiğinde incelenen anaerobik antma sisteminde 1997 yılında 600 mi Cltyg UAKM.gün olan potansiyel metan üretim hızının geçen zaman içinde 350 ml ClVg UAKM.gün değerine düştüğü tespit edilmiştir. Elde edilen bilgiler ışığı altında optimum işletme koşullan ve gelecekte işletmede dikkat edilmesi gereken hususlar saptanmıştır. Yukan akışlı anaerobik çamur yataklı (YAÇY) reaktörden alman anaerobik granül çamur numunelerinde UAKM/AKM oram ve çamur hacim indeks değerleri göz önüne alındığında ve literatürde benzer atıksulan antan anaerobik sistemlerden elde edilen potansiyel metan üretim hız değerleri ile karşılaştınldığmda hali hazırda işletmede bulunan anaerobik antma tesisinde tutulan granül çamurun hala iyi kalitede bir çamur olduğu sonucu çıkanlmıştır. Aynca yapılan mikrobiyolojik çalışmalarla alınan numunede anaerobik antmada rol oynayan metan bakteri sayısı ve türlerine bakılmıştır. vm
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF POTENTIAL LOADING CAPACITY OF A SYSTEM USING A SPECIFIC METHANOGENIC ACTIVITY TEST IN ANAEROBIC TREATMENT SUMMARY In this study, potential loading capacity of an anaerobic treatment system treating alcohol distillery factory effluents and operating conditions were determined using specific methanogenic activity test (SMA test). The SMA test results showed that potential methane production rate of the granular sludge significantly decreased from 600 ml CHVg VSS.day in the year 1997 to 600 ml CEU/g VSS.day in the year 2000. Current operating conditions and the future optimum operating conditions were determined according to the SMA results and the operational data of the UASB reactor (upflow anaerobic sludge blanket reactor). When MLSS/MLVSS ratio and sludge volume index test results of the granular sludge sample were considered and the SMA results were compared with the reported values in the literature it can be concluded that the granular sludge in the UASB reactor had still a good quality in terms of acetoclastic metganogenic activity. In addition to this, microbiological examination of the granular sludge sample was carried out in order to determine the numbers and composition of both the acidogenic and methanogenic species. IX