On katlı kirişsiz döşemeli betonarme bir yapının taşıyıcı sisteminin projelendirilmesi
Design of a reinforced concrete structure of ten stories having flot slab
  1. Tez No: 104232
  2. Yazar: HASAN AKKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ CELEP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ON KATLI KİRİŞSİZ DÖŞEMELİ BETONARME BİR YAPININ TAŞIYICI SİSTEMİNİN PROJELENDİRİLMESİ ÖZET Bu çalışmada, 10 katlı kirişsiz döşemeli betonarme bir yapının yatay ve düşey yükler etkisi altında, statik, betonarme hesabı ve ilgili çizimleri verilmiştir. Yapı, orta kısmında çekirdek perde, bunun dışında değişik boyutlarda perde ve dairesel kolonlardan oluşan bir sistemdir. Söz konusu bina, 1. derece deprem bölgesinde olup, iş merkezi olarak kullanılmak üzere 1 bodrum, zemin ve 8 normal kattan oluşmaktadır. Kat yükseklikleri bodrum ve zemin katta 4 m normal katlarda 3 m olarak öngörülmüştür. Toplam bina yüksekliği 32 m'dir. Bodrum katın çevresi perde duvar ile çevrilmiştir. Döşeme tipi, çekirdek perde dışında 25 cm kalınlığında kirişsiz döşeme, çekirdek perde içinde ise 15 cm kalınlığında çift doğrultuda çalışan kirişli döşeme olarak tespit edilmiştir. Yapıda malzeme olarak; BS25 beton ve BÇm yapı çeliği kullanılmaktadır. Zemin emniyet gerilmesi 200 kN/m2, zemin yatak katsayısı 25000 kN/m? alınmıştır. Yapımn hesabı Staad-IH programında üç boyutlu olarak yapılmıştır. Modeldeki, kirişsiz döşeme ve perdeler, yatayda ve düşeyde sonlu eleman ağı oluşturan“shell”elemanlar şeklinde tanımlanmıştır. Dairesel kolonlar çubuk eleman olarak tariflenmiştir. Bodrum kat perdeleri de sisteme tanıtılmıştır. Taşıyıcı sistemin hesabında sabit yükler, hareketli yükler ve deprem etkisi gözönüne alınmıştır. Hesapların yapılışında yük aktarma sırasına uygun olarak, döşemelerden temele doğru bir sıra izlenmiştir. Kesit tesirlerinin hesaplanmasında depremli durum ile depremsiz durumda elde edilen etkilerin süperpozisyonu yapılmıştır. Yatay yükler altında hesap için“Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik (1997)”'de öngörülen hesap metodlan ve kısıtlar takip edilmiştir. Binanın taşıma gücüne göre yapılan hesaplarında“Betonarme Yapıların Tasarım ve Yapım Kuralları TS500”'de verilen ilkeler kullanılmıştır. Temel sistemi kirişsiz radye olarak seçilmiş ve üç boyutlu modelden alınan mesnet reaksiyonlarının Staad-DI programında“shell”elemanlardan oluşturulan radye temel modeline etkitilmesi ile çözüme gidilmiştir. Maksimum deformasyonlara göre temel altı zemin gerilmeleri bulunmuştur. Tüm sonuçlar aşağıda isimleri sıralanan uygulama çizimlerinde verilmiştir.. Bodrum Kat Kalıp Planı. +10.00 Kotu 3. Normal Kat Kalıp Planı. A-A Kesiti. B-B Kesiti. C-C Kesiti. +1 0.00 Kotu Kirişsiz Döşeme ve Çekirdek Perde İçi Döşeme Donatı Planı XV. Çekirdek Perde İçi Kirişler Donatı Detayları. Betonarme Perdeler Donatı Detayları. Bodrum Perdeleri Donatı Detayları. Merdiven Donatı Detayları. Radye Temel Donatı Planı xvı
Özet (Çeviri)
DESIGN OF A REINFORCED CONCRETE STRUCTURE OF TEN STORIES HAVING FLAT SLABS SUMMARY In this study, static analysis and design of reinforced concrete structural system that has ten stories and flat slab under vertical and horizontal loads are presented according to“Specifications for Structures to be Built in Disaster Areas”(Turkish Earthquake Code),“Requirements for Design and Construction of Reinforced Concrete Structures”(TS500) and“Design Loads for Buildings”(TS498). Staad-in, Structural Analysis and Design Software is used for the analysis of the structural system. The building is designed by assuming a three dimensional structural model in Staad-HI. The building has eight normal stories, a basement and a ground floor. The structural system of the building is composed of circular columns, shear walls and beams. The beams connect to the shear walls end which are placed in the middle of the building. Reinforced calculations of the building is made according to concrete grade BS25 (C25) having a design strength of 17 MPa and reinforced steel grade BÇm (S420) having a design yield stress of 365 MPa TS498 is used for the design loads of the structural system. According to TS500, all members are checked for minimum and maximum reinforcement ratios. Allowable soil stress is assumed to be 200 kN/m2 and the subgrade reaction coefficient is taken as 25000 kN/m3. The analysis of flat slab is carried out by using the shell data block of the Staad-in. The slab is divided in finite elements having dimensions of 0.90 m x 0.90 m. Failure due to the punching causes brittle collapse. Punching is one of the most critical weakness of the flat slabs. Therefore, it is checked at the beginning of the slab design process. The punching check control between columns and slabs is carried out according to TS500. Punching is controlled usually by the thickness of the slab. Flat slab is modelled as a rigid horizontal plane parallel to the global X-Y plane, so that all points on slab cannot displace relative to each other in the X-Y plane. (Rigid diaphram concept) In order to estimate horizontal earthquake loads, the new earthquake code of 1997 is considered. For the analysis according to the new earthquake code, the natural period of the first mode of the structure must be determined at the beginning of the analysis. To determine the first natural period, the structural system is analysed under horizontal Active loads, so that“Rayleigh Method”can applied for getting the first period of the structure. Irregularity of the structures defined in the“Earthquake Code”is checked. The basement reinforced concrete walls are considered as plates subjected to forces vertical its plane, so the basement reinforced concrete walls are designed as plates xviisubjected to soil pressure. The internal forces of the walls are computed by using Staad-III program. Beams are designed by considering the combinations 1.4G+1.6Q, G+Q±E. The footing of the structure is chosen as mat foundation and analysed by using Finite Element Method. The loads of the footing calculated from the three dimensional system model (support reactions). Springs are used to represent the soil stiffness for modelling footing plate. The analysis gives the internal forces and moments as well as the deflections of the mat foundation. It is of prime importance that punching must be checked for the footing as well. The soil bearing pressure is calculated by the multiplication of maximum foundation deformation with the spring coefficient factor. Consequently, the soil pressure that are controlled not to exceed the limit stress of the ground under vertical forces forces of the columns and the shear walls. The study includes the drawings of the structural system. xvm