Kaynaklı konstrüksiyonlarda kalite güvence sisteminin ve tahribatsız muayenenin etkisi
The Effect of the quality assurance system and non destructive methods on the welded constructions
  1. Tez No: 104233
  2. Yazar: TURHAN ZÜLKÜF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ TAPTIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
ÖZET Kalite güvence kavramı 2. Dünya Savaşından sonra bir çok sanayide daha iyi kalite ihtiyacının bir sonucu olarak ilgi uyandırmaya başlamıştır. Kaynaklı konstruksiyonlar ve kalite güvenirliği söz konusu olduğunda kalite güvencenin geniş bir ölçekte değerlendirilmesi gerekir. Kaynak kalitesine bir çok faktör etki eder örneğin kaynak metali,çevresel koşullar dizayn kaynakçılar vb.Kaynak yapısının kalitesini etkileyen bütün bu faktörler, kalite güvence sistemini oluşturmak için kontrol altına alınması gerekmektedir. Kaynak uygulamaları için gerekli kalite ve özellikler güvenilir mühendislik analizleri ve uygulanabilir kurallardan sağlanır. Sonra Kaynak prosedürü ve muayene seviyesi belirlenmelidir. Kaynak prosedürü hazırlandıktan sonra ise kaynak prosedürünün ve istenilen kalite seviyesinin uyumu sağlanmalıdır. Eğer yapılan testler standardın çok üstünde kalite edildiğini gösteriyorsa,kaynak maliyetini düşürebilecek kaynak dizaynı ve prosedür değişiklikleri yapmak mümkün olabilir. Kalite kontrolle hataların tanınması ve giderilmesi hatadan dolayı meydana gelebilecek masrafları azaltır. Hataları azaltılması dolayısıyla maliyete yansıması kalite kontrolün üreticiler nezrinde yaygınlaşmasını sağlamaktadır. Kalite Güvenceyi Sağlayan 6 madde Proses Seçimi.Proses Doğru seçilmelidir Kaynak Ağzı hazırlama:.Kaynak prosedürleri ile kaynak ağzı durumları aynı olmalıdır. Prosedürler : Prosedürden uniform sonuçlar alabilmek için Kaynak esnasında takip edilmelidir. Ön testler :Prosesten alınan numunelerin, prosedürün istenilen kalite standardını sağladığını kanıtlamalıdır. Personel :Kalifıye personel istihdam edilmelidir. Proses İzleme :Prosesin her safhası doğru prosedüre göre izlenmelidir. Çalışmanın ikinci bölümünde kaynaklı konstruksiyonlann radyografik ve Ultrasonik muayeneleriyle ilgili öneriler verilmiştir. Radyografik muayene kaynak içersindeki makroskopik hataların ve diğer hataların bulunmasında ve gösterilmesinde en yaygın olarak kullanılan tekniktir. Bu metodun temeli X-Işınlan ve Gama ışınlarının metale nüfuz ederek görüntünün hassas filmler üzerinde görülmesi esasına dayanır. Ultrasonik muayene metal içindeki ve yüzeyindeki hataları bulma,yerini tespit etme ve boyutunu hesaplamada kullanılan son derece hassas bir metoddur. Ultrasonik XIVmuayenenin temeli ise metal içersine doğru yayılan yüksek frekanslı titreşimlerin hata veya yoğunluktan yansımaları esasına dayanır. Deneylerde 20mm, 11 mm ve 8mm kalınlığında kaynaklı plakalar kullanılmıştır. Radyografik deneylerde fotografık film yoğunluğu 2.5 ve film kalitesi olarak D5 filmi seçilmiştir. Gama ışın kaynağı ir 192 kullanılmıştır. Radyografik çekim parametreleri ise 50 cüri ve kalınlığa göre 1.2dk ve 45 saniyedir.Ultrsaonik deneylerde USN 52 karautkramer cihaz kullanılmıştır Kaynak taraması darbe yankı metoduyla 45° ve 60° lik açılı problarla yapılmıştır. Bu deneylerde, film üzerindeki, ultrasonik görüntüdeki ve makro görüntülerdeki kaynak hataları arasındaki ilişki elde edilmeye çalışılmıştır.. XV
Özet (Çeviri)
SUMMARY Quality assurance concepts aroused as a result of the need of better quality in many industries after the second world war and now it is a unrenouncable necessity in a vast majority of industries.In the case of a welded constructions concept and a relability of quality requires to deal with assurance of quality in a larger scale. Weld quality is affected by many factors such as welded and welding materials, environmental conditions, design, operator,etc This complicated structure of weld quality requires control of all these factors and his constitutes the concept of quality assurance. For each weld application,the required quality and propeties should be established based on sound engineering analysis and any applicable code. Then the welding procedure and level of inspection and testing can be determined. Once the standart has been set it is important that established procedure be followed and the required quality level be met consistenly. if the tests repeatedly show that the welds are exhibiting a degree of quality far greater than required by the standart a cost reduction through modification of weldment design or procedures is possible. Identification and elimination of defects by quality control reduces the failure costs which may be caused by defects. The incentive for manufacturers to reduce defects and therefore costs led to extensive development of quality control concepts. Six Items That Assure Quality Process Selection :Process must be rihgt for the job Joint Preparation : Joint configuration must be compatible with the welding process Procedures :To assure uniform results the procedures must be followed religiously during welding XVIPretesting : Simulated specimens the process and procedures are proved to give the desired standart of quality Personnel :Qualified people must be assigned to the job İn Process Monitoring rDuring procedure each step is monitored for correct procedure At the second part of the study suggestions has been given for the radiographic inspection and ultrasonic inspection of welded constructions. Radiographic inspection is one of the most widely used techniques for showing the presence and nature of macroscopic defects and other discontinuties in the interior of welds. This method is based on the ability of X-Rays and gamma rays to penetrate metal and produce an image on sensitized film. Also Ultrasonic inspection is asupersensitive method of detecting,locating and measuring both surface and subsurface faults in metals.Ultrasonic inspection is based on the fact that a discontinuty or density change will act as a reflector for high frequency vibrations propagated through the metal. In the experiments welded steel of 20mm, 1 1mm and 8mm thickness test plate were used. İn the radiographic experiments photographic film densities were chosen as 2.5 on D5 class film.Gama ray sources Ir 192 were used. Radiographic exposure paremeters were 50 curie and 1.2 min, 45 sec. according to the thickness. İn the Ultrasonic experiments used USN 52 flaw detector. Welds scanned by the puis echo method and used angle beam probes (45° and 60°) İn this experiments a relationship has been established between the weld defects seen on the film,its ultrasonic image and its macroview. xvu