Olası hata türü ve etkisi analizinin alüminyum levha ve folyo üretiminde uygulanması
Failure mode and effects analysis study in aluminium sheet and foil production
  1. Tez No: 104231
  2. Yazar: ZEHRA BAŞAK ÇATALBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ TAPTIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ALÜMİNYUM LEVHA VE FOLYO ÜRETİMİNDE OLASI HATA TURU VE ETKİSİ ANALİZİNİN UYGULANMASI ÖZET Bu çalışmada alüminyum levha ve folyo üretiminde Olası Hata Türü ve Etkisi Analizi uygulanmıştır. Diğer tüm kalite tekniklerinde olduğu gibi, Olası Hata Türü ve Etkisi Analizi'nin başarılı bir şekilde uygulanması için üretim kademelerinin teorilerinin bilinmesi şarttır. Buradan yola çıkılarak öncelikle alüminyum levha ve folyo üretim kademeleri ve Olası Hata Türü ve Etkisi Analizi hakkında teorik bilgiler verilmiş ve seçilen bir folyo ürün için uygulama çalışması yapılmıştır. Üretim kademeleri; levha döküm tekniği, haddeleme, ısıl işlem, yıkama, kurutma, gerdirme, dilme ve boy kesme şeklindedir. Sistemden, tasarımdan, prosesten veya servisten kaynaklanabilecek hataların, yanlışlıkların ve problemlerin belirlenmesi ve bunların müşteriye ulaşmadan önce elimine edilebilmesi için proses kademeleri dikkatle incelenmelidir. Bu amaçla proses akış diyagramları oluşturularak öncelikle proses kademeleri tanımlanmıştır. Balık kılçığı diyagramları hazırlanarak ürün kalitesini etkileyen proses parametreleri ile hata türleri, nedenleri ve etkileri açıklanmıştır. Hata oranlan çıkarılmış, daha sonra“Risk Öncelik Göstergesi”ne göre iyileştirme öncesi durum belirlenmiştir. Hata fotoğrafları hazırlanarak çalışmaya görsellik kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
FAILURE MODE AND EFFECTS ANALYSIS STUDY IN ALUMINUM SHEET AND FOIL PRODUCTION SUMMARY The aim of this study is to apply Failure Mode and Effects Analysis to the production of aluminum sheet and foil. As it is in the other quality techniques, in order to be successfull in application of Failure Mode and Effects Analysis, the theory of the production stages should be known with all details. To build upon these facts, the production stages aluminum sheet and foil and theoretical information about the quality tecnique are given and afterwards a study to apply Failure Mode and Effects Analysis to a chosen foil product had done. The production stages are twin roll casting, cold rolling, annealing, washing, drying, tensioning, slitting and cuttting to length. The stages of the process should be examine attentively in order to define, identify and eliminate failures, errors, problems and so on from the system, design, process and service before they reach the customer. For this objective, proses flow charts had been prepared in order to describe the stages of the process. Furthermore, for the determination of the process parameters which effect the product quality, fishbone diagrams had been prepared and in this manner the entire failure modes, causes and effects had been defined. After the failure proportions had been shown, according to“Risk Priority Number”the conditions before improvement was determined. The failure pictures had been prepared to achive a visual dimension at the study. XI