Modüler ürün tasarımı için bütünleşik bir yöntem ve uygulaması
An Integrated method for designing modular products and its implementation
- Tez No: 104240
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇKİN POLAT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
 - Yıl: 2001
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 215
Özet
ÖZET Günümüzde ürün ve hizmetler incelendiğinde büyük bir bölümünün alt sistemlerden veya bileşenlerden oluştuğu görülür. Yüzde yüz olmasa bile çoğu belli bir derecede modüler yapıyı yansıtmaktadır. Hatta son yıllarda birçok sektör ve ürün grupları modüler olma eğilimdedir. Gerek organizasyonel bazda gerek ürün bazında bu hızlı dönüşümün nedenleri araştırılmalıdır. Bu bağlamda, modüler yapılar, dönüşüm nedenleri ve dönüşüm süreci bu çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. İkinci bölümde, modülerlik yaklaşımına uzanan süreçteki tarihi gelişmeler irdelenmiştir. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde modülerliğin alt yapışım oluşturan tasarım ve ürün mimarisi konulan hakkında bilgi verilmiştir. Bütün bu ön bilgiler ışında beşinci bölümde modülerliğin tanımı yapılmış ve temel kavramlar açıklanmıştır. Modülerliğe niçin ihtiyaç duyulduğu ve getirdiği avantaj ve dezavantajlar bu bölümün son konusunu oluşturmaktadır. Altıncı bölüm modülerlik konusunda çalışan araştırmacıların yaklaşımlarının anlatıldığı ve karşılaştırıldığı bölümdür. Bu çalışmanın temel amacım oluşturan modüler ürün tasarımı için bir yöntem önerisi ise yedinci bölümde ele alınmıştır. Bütünsel bir süreci yansıtan yöntem müşteri isteklerinden başlayarak ürünün modüllerden oluşan mimarisinin oluşturulmasına kadar uzanmaktadır. Bu süreç içinde geçen bir çok metot modülerlik konusunda ilk kez uygulanmış ve yeni yöntemler geliştirilmiştir. Sekizinci bölümde ortaya konan yöntem, ev tipi gaz dedektörü ürün ailesi için denenmiştir. Sonuçta yeni modüler yapıda bir ev tipi gaz dedektörü geliştirilmiş ve performansı analiz edilmiştir. xıı
Özet (Çeviri)
AN INGTEGRATED METHOD FOR DESIGNING MODULAR PRODUCTS AND ITS IMPLEMENTATION SUMMARY When products and services around us are considered many of them are consisting of subsystems or components. Many of them are to a considerable level modular. Even many sectors and product groups are tending to be modular. The reasons for this rapid transformation for both product and organization has to be searched. So, modular structures, reasons for transformation and architecting process are the main topics of this thesis. In the second section, the journey to modularity is explained. How former developments affected modularity and how modularity is related to them. The third and the fourth sections are about design and product architecture which are the building blocks of modularity. In the presence of the former information the definition of modularity and basic terms are explained. The last part of this section is indicating the advantages and disadvantages of modularity and why it is needed. The sixth section is about the different approaches of the researchers studying modularity. These approaches are then compared by the means of different critera. The most important part of the study is presented in the seventh section, where an integrated approach is developed for design of modular products. The approach begins with determining customer needs and ends with the architecture of the product consisting of modules. Many methods used in the process of developing modular product has been used for the first time for modularity and some of them are newly developed. This new method is applied for domestic gas detector product family. Eventually a new modular product is developed for domestic gas detector and its performance is analized in the eighth section. xui