Firmadan-firmaya E-ticaret E-pazaryerleri ve bir E-pazar yeri firmasının iş planı
B2B E-commerce, E marketplaces and a business plan of on E-market place company
- Tez No: 104239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇKİN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
İnternet uygulamaları yaklaşık yedi yıldır sivil hayatın kullanımına sunulmuş durumdadır. Her gelişen teknolojide olduğu gibi İnternet üzerinde gerçekleştirebilecek uygulamalar gün geçtikçe çoğalmakta insanlara hayal edemeyecekleri şeyleri İnternet sayesinde gerçekleştirme fırsatı vermektedir. Bu fırsatlardan iş dünyası da doğal olarak yararlanmaktadır. Artık E-İş'i kendi işlerine uygulamak hemen hemen her işletme yöneticisinin ağzındadır. İnternet iş dünyasında ve ekonomide köklü değişikliklere neden olmaktadır. Firmalar artık iş süreçlerini İnternet'ten faydalanacak şekilde yeniden tasarlamakta ve bu sayede üretkenliklerini ve verimliliklerini artırmaktadırlar. Firmalarının üretkenliği artan bir ekonomi ise son on yılda Amerikan ekonomisinin gerçekleştirdiği gibi yüksek enflasyon ile karşılaşmadan yüksek büyüme oranları yakalayabilmektedir. Peki şirketler üretkenliklerini İnternet sayesinde nasıl arttırmaktadırlar? İnternet' i iş süreçlerine uygulamanın birçok çeşidi olduğundan bu üretkenlik artışını sağlamanın birkaç yolu var. Bunlardan biri de elektronik-ticarettir. Elektronik Ticaret çeşitli taraflar arasında gerçekleştirilebilir. Fakat öne iki çıkan iki E-Ticaret şekli firmadan-müşteriye E-Ticaret, ve firmadan-firmaya E-Ticaret'tir. Firmadan-müşteriye E-Ticaret işletmelerin pazarlama stratejilerinde değişimler yaratmış, normal şartlarda hiç ulaşamayacakları insan kitlelerine satış yapmaları sağlamıştır. Fakat işletmelere ve genel ekonomiye asıl yaran ve verimliliği sağlayan fîımadan-firaıaya E-Ticaret olacaktır. Firmadan-firmaya E-Ticaret sayesinde işletmeler tedarik zincirleri içinde geleneksel yöntemlerle yaptıkları ticari faaliyetleri İnternet üzerine taşıma ve maliyetlerini yüksek oranlarda düşürme fırsatı yakalayabilmektedirler. İyi bir fiyat bulmak için harcayacakları kaynaklan AR&GE gibi daha katmadeğer yaratan alanlara aktarabilmekte ve böylece karlılıklarım da arttırabilmektedirler. Tedarik zinciri yönetimi bu sayede daha da kolay bir hal almaktadır. xuİşletmelerin firmalarası E-Ticaret faaliyetlerinde bulunmaları için bunu kendilerine sağlayacak şirketlere ve organizasyonlara ihtiyaçları vardır. Bu organizasyonları kendileri kendi özkaynaklan ile kurabilecekleri gibi, başka firmaların kuracakları organizasyonların hizmetlerinden de faydalanabilirler. İşte, firmaların tedarikçileri ile İnternet üzerinden alışveriş yapmalarım sağlayacak platformdan oluşturan ve işleten organizasyonlara firmalarası elektronik pazaryerleri adı verilmektedir. Bu organizasyonlar İnternet üzerinde bir web sitesi ortamında bir veya birçok sektöre ait alıcı ve satıcı şirketin alışveriş yapmasını sağlayan yazılım donanım ve bilgi hizmetleri vermektedirler. Bu çalışmada tüm bahsedilen kavramların açıklığa kavuşturulacak, fırmadan-firmaya E-Ticaret'in yararlan ve yapısı incelenecek, e-pazaryeri olarak hizmet veren şirketlerin yapılan, verdikleri hizmetler, başanlı olma yöntemleri irdelenecek ve en sonunda bu tip bir işletmenin kurulması için iş planı oluşturulacaktır. xıu
Özet (Çeviri)
Internet application has penetrated into our life for approximately seven years. Like it is in all emerging technologies, the applications that can be applied over Internet are being developed every single day, and we can do have the opportunities to execute some tasks that we can never imagine over Internet. The business world also take the advantage of this opportunities. Every day we can hear a manager of a company mentioning his ambition to apply E-Business to his company. Internet brings significant changes both to the business world and to the economy. From now on, the companies are designing their business processes from the beginning in order to put Internet into core structure of their business, and hence beginning to enhance their productivity. An economy in which the companies are more productive thus begin grow with a steady rate without experiencing inflation, as American economy achieved last decade. How do the companies increase the productivity using Internet? Like there are several ways to apply Internet to the business processes, there are also several ways to increase productivity via Internet. One of these ways is the e-commerce. E-commerce is executed between some different participants. However, the most protruding e-commerce types are Business-to-Consumer (B2C) and Business-to- Business (B2B) e-commerce. B2C e-commerce has initiated new marketing strategies for the companies, enabling them to reach the customers mat they can never reach with the traditional methods. However, the one that will provide the real benefit and productivity to the companies and to the whole economy is B2B e- commerce. By participating through B2B e-commerce, companies grasp the chance to move their commercial activities they made with the traditional methods to the Internet, and minimize their costs with precipitous rates. These companies can allocate the sources, which they would otherwise utilize for trying to find the better price for the goods they want to purchase, to the more value added services such as xiv U. T^SIKö^ETÎİ -WJRUU)R&D activities and can improve their profits accordingly. Supply chain management becomes more managable in this regard. However, the industrial firms need the organisations which will provide them the ability to execute e-commerce. While they can form this type of companies with their own resources, they can also utilize the services of some other companies which has formed such an organization. The companies that form and manage the organisations, which enable the firms of a specific industry to execute e-commerce with their suppliers and buyers, are called B2B e-marketplaces. On their web sites, these organizations provide the software, hardware and information that will be used by many buyer and seller companies for their e-commerce activities. In this study, all this above mentioned concepts will be explained in detail; the formation and benefits of B2B e-commerce will be investigated; the formation, the and services of the the B2B e-commerce organizations and their methods of succes will be described; and at last a business plan of e-marketplace will be established. xv