Yapay dielektrik mercek antenler
Artificial dielectric lens antennas
- Tez No: 104282
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MERDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
11 ÖZET Bu çalışmada uydu haberleşmesinde çok yüksek frekanslar kullanıldığında elektromanyetik dalgaların yöresel düzlemsel dalgalar halinde yayıldığını, sınırsız ortamda düzlemsel dalgaların polarizasyonunun; basit ortamdan elektrik akımının yayılım yönüne dik düzlem içinde değişimini, bu değişimlerin doğrusal,dairesel ve eliptik polarizasyonlu olarak değişimi incelenmiştir. Eğer eliptik alan düzlemde bir doğru boyunca değişiyorsa doğrusal, dairesel bir yörünge çiziyorsa dairesel ve eliptik bir yörünge çiziyorsa eliptik polarizasyonlu olduğu gösterilmiştir. Uydu iletim sistemlerinde lineer veya dairesel polarizasyonlu antenler kullanılmaktadır. Uydu antenleri işaretlerin bir kısmı için yatay diğer kısmı için düşey olarak polarize edilmektedir. Bu amaçla uydu haberleşme sistemlerinde sektörel horn antenlerin önüne yerleştirilecek olan yapay dielektrik mercek ile antenlerde sinyal kalitesinin çok yüksek kalitede alınması hedeflenmiştir. Hora antenden yansıyan elektromanyetik dalgaların kırılma indisi 77
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In this study, it is researched that when the very high frequencies are used in satellite communication, electromagnetic waves are radiated by regional plane wave form. And also it is researched that, If the elliptic field is altering with a straight way in the plane form, then the polarisation is linear. If it is altering with a circular way then its polarisation is circular and if it is altering with an elliptic way then its polarisation is elliptic. In satellite communication systems, linear or circular polarisation antennas are used. Satellite antennas are polarised horizontal for a part of signal and they are polarised vertical for the other part. By this purpose, very high level signal quality is aimed with the artificial dielectric lens antennas which is set in front of sector horn antennas in satellite communication. The index of refraction of the electromagnetic waves reflected from the horn antenna which has a value rj