Gelendost (Yaka) civarının mineroloji ve petrografisi
Mineralogy and petrografy of the Gelendost (Yaka) surrounding areas
- Tez No: 104283
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
11 ÖZET İnceleme alanı Akdeniz Bölgesi, İsparta ili, Gelendost ilçesi sınırlan içerisinde bulunur. Yaklaşık 300 km2 'lik bir alanın jeolojik, mineralojik ve petrografik açıdan incelenmesine yönelik olarak yapılan çalışmalarda yöredeki kayaçlar otokton ve allokton birimler olarak iki grup altında incelenmiştir. Yapılan çalışmalarda; inceleme sahasında temel kaya birimini Anamasdağ Formasyonu oluşturmaktadır. Anamasdağ Formasyonu Jura-Kretase yaşlı olup, gri, koyu gri, krem renkli, masif görünümlü, yer yer dolomitik kireçtaşlanndan oluşmuştur. Anamasdağ Formasyonu üzerine Kızıldağ Ofiyolit Karmaşığı tektonik dokanakla gelmiştir. Bu birim Serpantinit, Gabro, Diyabaz ve Radyolarit içermektedir. Altta bulunan bu birimler üzerine Yankkaya Formasyonu uyumsuz olarak gelir. Bu formasyon egemen olarak kiltaşı, çamurtaşı, marn ve yersel olarak çakıltaşlanndan oluşur. Çalışma alanının en genç birimi olan Kuvaterner yaşlı alüvyon, bütün bu birimleri açısal uyumsuzluk ile üzerler. ANAHTAR KELİMELER : Ofiyolit, Tektonik, dolomit.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The study area covers Gelendost and its around. İt is located at the East of İsparta. İt contains about an area of 300 square kilometer. The geological, mineralogical, and petrographical properties of the rocks have been investigated in detail. These rocks have been divided in to two units; allocthonous and autocthonous. Jurassic-Cretaceous aged Anamasdağ formation forms the basement of the study area. Gray, dark gray coloured Anamasdağ formation exhibits dolomitic features in some places. Kızıldağ ophiolites consist of mainly of serpantinite, gabro, diabase and radiolarite which are being tectonically on the Anamasdağ Formation. Yankkaya Formation consist of mainly of claystone, mudstone, marl and pebble stone. Quarteraaly alluvium overlies all the units of the study area um comformably. KEYWORDS : Ophiolite, Tectonic, Dolomite.