Siyanürasyon ile gümüş eldesinde çeşitli parametrelerin araştırılması
The Investigation of various parameters in cyanitation and silver product
  1. Tez No: 104281
  2. Yazar: MEHMET DOLUNAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Yüksek verimde madde elde edebilmek ve bu sırada harcanan maddelerin ve kullanılan yöntemlerin en ekonomik olması üretim ve tüketim sektörünün idealidir. Bunun için Gümüş eldesinde de Cevher zenginleştirilmesi ve yüksek randımanlı konsantreleri hizmete sunabilmek için kriterlerin seçimi ve tespiti göz önüne alınmıştır. Doğada bugün doğrudan doğruya kullanılabilecek zenginlikteki yatakların azlığı ve düşük tenörlü yatakların büyük rezervleri göz önüne alınırsa cevherlerin zenginleştirilmesinde seçilen yöntem ile bu yöntemle en yüksek metal kazanma verimini belirleyen kriterlerin önemi kolayca anlaşılabilir. Çalışma yapılan bu konuda konu olarak gümüşün eldesindeki çeşitli parametrelerin araştırılabilmesi için Etibank 100. Yıl Kütahya-Gümüşköy işletmeleri tesislerinde üretilen beş ayrı tip cevherleşmeden biri olan altere tüfün siyonürasyon ile tesis şartlan da baz alınarak bu cevherde optimum pH noktası ve gümüş kazanma verimi tespit edilmeye çalışılmıştır. Kimya labaratuarında çalışabilmek için Etibank 100. Yıl İşletmeleri tesislerinden alınan örnek cevherlerden biri olan alteretüf ile siyanürasyon işlemi yapılabilmiştir. Bu tez çalışmasında Litaratür çalışması olarak genelde gümüş cevherlerinin özellikleri, zenginleştirilebilirliği amaçlanmışsada kullanım alanları, oluşumları ve zenginleştirilebilirlikleri birbirine çok benzeyen, altından da kısaca söz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT İt is the ideal of production and consumption sector to be able to get quality matter which has high productivity and to have the most economic materials spent and technigues used during this period. Because of this, choices and confirmations of critics in making the substance rich and for presenting the high productive concentrates to service are taken in to cosideration. When it is cosiderd that we have limited rich beds which can be directly used and big reserves with low tenor in the nature, the importance of the technigues chosen in making the substance rich and the qualities which defines to get the highest metal productivity with this method can be easily understood. In this subject on which some studies are done, as subject, at Etibank one hundredth Kütahya - Gümüşköy management formdations, altered tuff cyanitation which is one of the five differnt types of essence and the optimum pH point in this essence and the productivity of obtaining silver by being considered the condition of the foundation had been tried to find out in order to research various parameters in getting silver. To be able to study in chemistry laboratories, with the altered tuff which is one of the sauple essences taken from Etibank one hundredth management foundation, the cyanitation procedure had been done. As literature studying, in this thesis work, generally, however, the qualities of silver substance and is making rich are dwelled on, the gold subtance which shows similarity is respent of the using field, formation and making it rich is mentioned is short too.