Çimentonun mukavemetine etki eden faktörler
What kind of minerals effect of cements strength
  1. Tez No: 104312
  2. Yazar: BURAK YAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MANSUR SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Çimento su ile birleşerek sert ve mukavim aynı zamanda agregalan birbirine bağlayan bir yapı ürünü elde edilir buna beton denir. Çimento içindeki reaksiyona giren bu maddelerin hangilerinin mukavemeti arttırdığı, hangilerinin zarar verdiği incelenmiş; Çimento hamuruyla agrega arasındaki bu bağ kimyasal ve mekanik kilitler(sürtünme) yani çimentonun hidratasyonu sonucu agrega yüzeyine olan kilidin bağlarının yüksekliğine bağlıdır. Hidratasyona hangi kimyasal reaksiyonlar girip hangileri bu reaksiyona zarar veriyor diye bilmemiz standartları koyabilmemize yardımcı olur ve daha kaliteli çimento ve hatta bu sonuçlarla daha mukavim ve daha az maliyetli çimento dolayısıyla daha kaliteli betonlar elde edebilmemize yardımcı olur. Bu tez çalışmasında çimentonun mukavemetine etki eden faktörleri fabrikada alınan analizlerde görmeye çalışılmış ve ispat edilmiştir. vm
Özet (Çeviri)
SUMMARY (WHAT KIND OF MINERALS EFFECT OF CEMENTS STRENGTH) Water and chemical things reaction is name of hydration will strength highly cement and bond aggregate with cement. Reviewed that reaction between these minerals in cement and which one is increase strength and which one is degrease strength. It has been proposed that the bond is composed of both chemical interactions and mechanical interlocking, possibly provided by epitaxial growth of certain cement hydrates onto surface of aggregate particles. And because of that we can make standards of cement and we can make quality cements and high strength concrete. In this thesis we study to learn practically effect of proportion of main clinker minerals that found in theoretically. IX