Yapı hasarları ve onarım metodları
Structural damages and repair methods
  1. Tez No: 104313
  2. Yazar: VEYSEL ALÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bilindiği gibi, betonarme çeşitli malzemelerin bir araya gelmesinden oluşur. Bu nedenle betonarme homojen ve izotrop bir malzeme değildir. Çekme dayanımı çok düşük olan beton, büyük yüklerin sürekli etkimesi durumunda elastik bir davranış göstermez. Betonon elastik davrandığı varsayılarak yapılan boyutlandırma gerçeğe uymaz ve betonarme elemanlar hasar görüp çatlayabilir. Betonarme yapıda, projelendirme hatası, yapım ve malzeme kusurları, yapının kullanım amacının değişmesi, binaya kat veya katlar eklenmesi, yangın, rüzgar, deprem gibi çeşitli etkilerden dolayı oluşan hasar nedeniyle, onarım ve güçlendirme gerekebilir. Böylesi hasar görmüş binaların onaran ve güçlendirilmesinde bir çok yol vardır. Bu tez çalışmasında, yapıda meydana gelen hasar türleri, hasar seviyesinin tespit edilmesi ve tamirat metodlan ile ilgili genel bilgiler sunulmuştur. Ayrıca yapısal hasar görmüş betonarme kirişlerin onarılması ile ilgili ayrıntılı çözümler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
STRUCTURAL DAMAGES AND REPAIR METHODS SUMMARY As it is known, reinforced concrete composed of various materials. For this reasin it is not a homogenous and is isotropic material concrete which has a lower tensile strength does not show any elastic behavior upon continious effect of big loads. Dimensioning made under assumption of that concrete behaves elastically is not realistic and thus reinforced concrete components may be damaged and crack. In a reinforced concretee structure, some repairs and reinforcements may be required due to reasons such as design faults, structural and material failures, change of usage purpose of the structure, addition of floors, fire, wind and earthquake. There are many methods used to repair and reinforce such damaged constructions. In this thesis, general information about types of damages occured in the structures, detection of damage level and repair methods. Further detailed solutions with regard to repair of structural damaged reinforced concrete beams are presented.