Şeker fabrikasında zaman etüdü
Time analysis in sugar factory
  1. Tez No: 104346
  2. Yazar: ALİ ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ŞEKER FABRİKASINDA ZAMAN ETÜDÜ Ali ŞEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinalan Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Metin GÜNER Bu çalışmada, Ankara Şeker Fabrikasında şeker üretimine ilişkin makine ve insan gücü kullanımında zaman etüdü yapılmıştır. Bunun için iş akış diyagramına göre fabrikasyon birimlerinde geçen temel zaman, dağılım zamanı ve birim zamanlan ölçülerek standart zamanlar saptanmıştır. Elde edilen bulgular istatistik yöntemlerle değerlendirilmiştir. İş ölçüm çalışmalarında uluslararası REFA Standart programı kullanılmıştır. Yapılan çalışmada fabrikada pancar işlenmesine ilişkin 18 ana akış basamağı ve buna ek olarak da 56 alt grup basamağı saptanmışta-. Sonuçta, birim ürün üretimi için gereken birim zamanlar belirlenmiş ve incelenen şeker fabrikasında 1000 ton pancarın işlenmesi için geçen zaman 3592.59 dakika olarak bulunmuştur. 2001, 74 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Zaman etüdü, iş akış diyagramı, performans, standart zaman, şeker, şeker pancarı, şeker fabrikası.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master's Thesis TIME ANALYSIS EST SUGAR FACTORY Ali ŞEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Metin GÜNER In this study, the time analysis was been searched for the usage of labor and machinery in sugar production at the Ankara Sugar Factory. For this purpose; the standart times were determined according to the work flow chart by measuring main time, distribution time and unit time in fabrication unit. These data have been evaluated by using the statistical methods. The international REFA Standart programme was used in the operation measuring studies. In the study, the eighteen main operation steps and in addition to this 56 sub group operation steps were determined in sugar beet processing at factory. As a result, unit times per unit product were determined and the time for processing 1000 ton of sugar beet was calculated as 3592.59 minutes. 2001, 74 pages Key Words : Time analysis, work flow chart, performance, standard time, sugar, sugar beet, sugar factory.