Üst kuarkın tek üretimi
Single top quark production
  1. Tez No: 104347
  2. Yazar: BANU DİLEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÜST KUARKIN TEK ÜRETİMİ Banu DİLEÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman : Doç.Dr.Orhan Çakır Bu çalışmada, üst kuarkm ep çarpıştıncılannda tek olarak üretimi e+b -» tve altsttreciyle incelenmiştir ve yeni fizikten gelebilecek katkılar araştırılmıştır. Karşılaştırma yapmak amacıyla, Feynman genliği iki ayrı yöntem olan helisite genlikleri yöntemi ve iz yöntemiyle hesaplanmıştır. e+b -» tve süreci için toplam tesir kesiti hesaplanmış ve anormal bağlaşım parametreleri olan F2 ve F2R ' ye göre davranışları incelenmiştir. Bununla beraber, tesir kesitinin standart modelden sapmalarına bakılmıştır. 2001, 53 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Standart model, üst kuark, helisite genlikleri, anormal bağlaşımlar, yeni fizik
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master's Thesis SINGLE TOP QUARK PRODUCTION BanuDÎLEÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Orhan ÇAKIR In this work, single top quark production at ep colliders by means of e+b -> tve subprocess was examined and contributions arising from new physics were investigated. For the purpose of comparision, Feynman amplitude was calculated with two different methods wich are helicity amplitudes method and trace method. For e+b -» tve process total cross section was calculated and behaviour of the cross section according to anomalous coupling parameters F2 and F2 was examined. However, deviations from the standard model of the cross section was studied. B0IiyaMw>- - 2001, 53 pages Key Words : Standard model, top quark, helicity amplitudes, anomalous couplings, new physics