Şekerli ve çikolatalı mamuller endüstrisinde dış satım yapan KOBİ'lerin sorunları üzerine bir araştırma (Ankara İli örneği)
A Research study on problems of Small and Medium Sized Enterprises in export of sugar and chocolate confectionary sector and policy suggestions (I.E Ankara)
  1. Tez No: 104365
  2. Yazar: MÜJDE ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN TUFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ŞEKERLİ VE ÇİKOLATALI MAMULLER ENDÜSTRİSİNDE DIŞ SATIMYAPAN KOBİ'LERÎN SORUNLARI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA (ANKARA İLİ ÖRNEĞİ) MÜJDE ATALAY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Ayhan Tufan Bu araştırmanın amacı, tarıma dayalı gıda endüstrisi içerisinde yer alan, şekerli ve çikolatalı mamuller endüstrisinde dış satım yapan Küçük ve Orta Büyüklükteki işletmelerin (KOBİ'lerin) mevcut ekonomik sistem içerisinde karşılaştıkları sorunları Ankara İli kapsamında saptamak ve bu sorunların gelişimine ışık tutacak yeni strateji ve yaklaşımlar geliştirmektir. Gümrük Birliği kapsamında işlenmiş tarım ürünü olarak ele alınan şekerli ve çikolatalı mamuller, içerdikleri hububat, şeker ve/veya süt miktarına göre tarım payı itibariyle vergiye tabi tutulmaktadır. Araştırmanın ana veri kaynağım dış satımcı ve üretici dış satımcı firmalardan anket yöntemiyle toplanan veriler oluşturmaktadır, örnek il olarak seçilen Ankara'da 11 'i dış satımcı, 6'sı da üretici-dış satımcı olmak üzere toplam 17 firma ile görüşülmüştür. Firmaların dış satım basanlarım etkileyen başlıca etmenler sermaye yetersizliği, istenilen kalite ve standartta üretim yapılamaması, teknik bilgi eksikliği ve nitelikli eleman istihdam edememe şeklinde sıralanabilir. 2001, 93 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Şekerli ve çikolatalı mamul, KOBİ, tarım payı, dış satım, dış al mı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH STUDY ON PROBLEMS OF SMALL AND MEDÎUM SÎZED ENTERPRISES IN EXPORT OF SUGAR AND CHOCOLATE CONFECTIONARY SECTOR AND POLICY SUGGESTIONS (I.E ANKARA) MÜJDE ATALAY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economiy Supervisor.Prof.Dr. Ayhan TUFAN The purpose of this survey is to find out the problems that small and medium sized enterprises which exports nourishment industrial products, include sugar and chocalate, opposes in the present economic system and to develop and create new strategies. The sugar and chocolate products, according to the amounts of their cereal, sugar and milk that is accepted as agricultural crude products in the European Union areto be taxed as their agricultural rate. The main source of the survey is developed by the informations that are gathered by the survey of the producers and exporters. It is interviwed with 17 companies 11 of which are exports and 6 of which are producer and exporters in Ankara, the sample city. The main elements of the exports failure of the companies are the lack of capital, the quality of the products, the lack of technical information and the failure of having qualified employees. 2001, 93 page KEY WORDS: Sugar and chocolate confectionary, Small and medium sized enterprises, agricultural rate, export, import.