12 Kasım 1999 Düzce-Kaynaşlı depremi birleşik odak mekanizması çözümü ve bölgenin sismotekniği
Composite focal mechanism solution for 12 November 1999 Düzce-Kaynaşlı earthquake and seismotectonics of the region
- Tez No: 104389
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALTAN NECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi 12 KASIM 1999 DÜZCE-KAYNAŞLI DEPREMİ BİRLEŞİK ODAK MEKANİZMASI ÇÖZÜMÜ VE BÖLGENİN SİSMOTEKTONİĞİ Murat BEYHAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman: Yrd. Doç.Dr. Altan NECİOĞLU 12 Kasım 1999 Düzce-Kaynaşh depremi Türkiye saatiyle 18:57'de meydana gelmiştir. Aletsel büyüklüğü 7.2 (Mw) olan deprem, Kuzey Anadolu Fay Zonu'nun batı kesiminde, Düzce ili ve Kaynaşlı ilçesi arasında, etkili olmuştur. Deprem esnasmda 35 km'lik bu* yüzeykınğı meydana gelmiştir. Deprem, Ankara-İstanbul otoyolunun Bakacak mevkiinde büyük boyutta bir heyelana neden olmuştur. 800'ü aşkın vatandaşımız hayatım kaybetmiş, yaklaşık 3000 kişi yaralanmıştır. Bu çalışmada, Kuzey Anadolu Fay Zonu'nun batısında bulunan Bolu ve Düzce illeri civarında meydana gelmiş 61 artçı kullanılarak birleşik odak mekanizması çözümü yapılmıştır. Bu artçılar, 14 ve 15 Kasım 1999 tarihlerinde meydana gelmiş depremlerden seçilmiştir ve magnitüdleri 2.6 ile 3.7 arasında değişmektedir. Ayn ayrı artçı depremlerin fay düzlemi çözümü yapılırken, istasyon sayısının ve dolayısıyla P-dalgası polarite okumalarının sınırlı olması nedeniyle, odak küresi üzerinde düğüm düzlemleri birçok şekilde geçirilebilir. Bu yüzden, artçılara ait veriler bir olaya aitmiş gibi kabul edilerek tek projeksiyon ağı üzerine yerleştirilmiş ve çözüm yapılmıştır. Bu yöntem aynı bölgede olan artçıların aynı basmç ve çekme kuvvetleri etkisi altında kalması temeline dayanır. Birleşik odak mekanizması çözümünde, veriler birleştirildiğinden düzlemler ağ üzerinde tek bir şekilde kolayca geçirilebilmiş, böylece daha doğru bir sonuç elde edilmiştir.?a ait P dalgası ilk hareket yönleri herbir olay için tek tek okunmuş zamanda P ve S dalgalan varış zamanlan herbir kayıt için elde tir. ülen çözümde uyumsuz verilere de rastlanmıştır. Bunun nedeni P ilk hareket yönlerinin, magnitüdü küçük depremlerde belirgin olarak lamasına dayanmaktadır. riarak, birleşik odak mekanizması çözüm yöntemi ile elde edilen fey i çözümü, farklı kuruluşlarca yapılan mekanizma çözümleri ile uyum ıştır. Bölgede etkili olan fey sisteminin doğrultusu 87°, eğimi 79°KB bulunmuştur. '4 sayfa TAR KELİMELER: Birleşik odak makanizması çözümü, artçı, fay düzlemi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis COMPOSITE FOCAL MECHANISM SOLUTION FOR 12 NOVEMBER 1999 DÜZCE - KAYNAŞLI EARTHQUAKE AND SEISMOTECTONICS OF THE REGION Murat BEYHAN Ankara University Graduate School Of Natural and Applied Sciences Department Of Geophysics Supervisor: Asst.Prof.Dr. Altan NECÎO?LU The destructive Düzce- Kaynaşlı earthquake has occurred at 18:57 local time in Turkey on 12 November 1999. The magnitude of the earthquake was Mw= 7.2 and the earthquake has affected the areas between Düzce and Kaynaşlı which are located on western part of the North Anatolian Fault Zone (NAFZ). The surface was ruptured between Düzce and Kaynaşlı throughout NAFZ and has a length of about 35 km. The large scale landslide has occurred at Bakacak area of Ankara-Istanbul highway caused by the earthquake. More than 800 persons were killed and more than 3000 people were injured by the effects of this event. In this study, the fault plane solution were determined by using the 61 aftershocks data and by the composite focal mechanism solution method. Data were taken from a portion of the NAFZ around Bolu and Düzce. These aftershocks occured on No. 14 and 15 and their magnitude ranged between 2.6 and 3.7. When determining fault plane solutions of individual aftershocks we may have difficulty passing the correct plane on the diagram. This is because of the limited number of P wave data due to their smaller magnitudes. Therefore all the aftershock data were put on a diagram as though they come from a single event. This is based on the assumption that all the events have similar compressional and tensional forces. The nodal plane can easily be placed since the number of P wave data are increased considerably. mınd S wave arrival times and P wave polarities were read for each Kk. motion polarities as well as P and S wave arrival time were read iginal seismograms. Hie focal mechanism solution contains mostly art data. However these were a few incosistent data due to the P wave arrivals. lit plane solution that was obtained by mis technique confirms with rk of Harvard and NEIC of USGS. We found the azimuth to be 87° \ plunge 79° NW. '4 pages 'ords: Composite focal mechanism solution, aftershock, fault plane IV