Batı Menteşe dağlarının bitki sosyolojisi yönünden araştırılması
A Phytosociological research on the west Menteşe Mountains
  1. Tez No: 104430
  2. Yazar: KERİM GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KETENOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Doktora Tezi BATI MENTEŞE DAĞLARTNIN BİTKİ SOSYOLOJİSİ YÖNÜNDEN ARAŞTIRILMASI Kerim GÜNEY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Osman KETENOĞLU Çalışma alanı olarak seçilen bölge kuzeyde Aydın, güneyde ise Muğla ili sınırları içinde kalmakta olup; 37“18'-37”48' kuzey enlemleri ve 27“48'-27”24' batı boylamları arasında yer almaktadır. Bitki coğrafyası bakımından Akdeniz Bölgesinin Doğu Akdeniz sektöründe yer alır. Bölge Yağışlı ve Az yağışlı Akdeniz iklimlerinin etkisi altındadır. Araştırma alanında tür ve tür altı seviyede 519 takson tespit edilmiştir. Vejetasyon Braun-Blanquet (1932) metoduna göre araştırılmış olup yapılan çalışmalar neticesinde 5 bitki birliği, bir bitki grubu tespit edilmiştir. Tespit edilen 5 bitki birliği bilim dünyası için yenidir.Birlikler ve bağlı oldukları üst birimler aşağıdaki gibidir: 1. Sınıf : Quercetea ilicis Ordo : Quercetalia ilicis Alyans : Quercion ilicis 1. Birlik : Hvperico-Arbutesotum andrachnii ass. nova 2. Birlik : Ouerco-Oleatum eurovaea ass. nova 3. Birlik : Trifolio-Pinetum brutiae ass. nova 4. Birlik : Lavandula-Pinetum pineae ass. nova 2. Sınıf : Cisto-Micromerietea Ordo : Cisto-Micromerietalia Alyans : Cistion orientate 1. Birlik : Cistus creticus 2. Birlik : Hyperico-Ericetum manupuliflorae ass. nova 2001, % sayfa ANAHTAR KELİMELER: Sintaksonomi, Vejetasyon, Flora, Ege Bölgesi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis A PHYTOSOCIOLOGICAL RESEARCH ON THE WEST-MENTESE MOUNTAINS Kerim GÜNEY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Prof.Dr. Osman KETENO?LU The Study area is located in the Southern part of Eagean region. From the phytogeographic point of view, it is with in the boundry of the Eastern province of the mediterranean floristic region. The study area is under the influences of rainy, less rainy and semi- aride type of Mediterranean climate. The Flora of the area consists of 519 species (inc. ssp. and var.). The vegetation of the area was analysed according to Braun-BIaunquet approach and classified into 5 associations, one plant group. 5 of them are new for science. l.CIassis : Quercetea ilicis Ordo : Quercetalia ilicis iiiAlliance 1. Association 2. Association 3. Association 4. Association 2. Classis Ordo Alliance 1. Association 2. Association : Quercion ilicis : Hwerico-Arbutesotum andrachnü ass. nova : Ouerco-Oleatum europaea ass. nova : Trifolio-Pinetum brutiae ass. nova : Lavandula-Pinetum vineae ass. nova : Cisto-Micromerietea : Cisto-Micromerietalia : Cistion orientate : Cistus creticus : Hwerico-Ericetum manupuliflorae ass. nova 2001,% pages KEY WORDS: Sytitaxonomy, Vegetation, Flora, Aegean Region. IV ?^10&a8iU6$®&' -&tf »--#?* " ;* i C*j».%**?;**.