Çinko (II) ve civa (II) iyonları kadmiyum ile schiff bazları arasında mono-di- ve trinükleer komplekslerin hazırlanması ve analitik amaçla kullanılabilirliklerinin araştırılması
Preparation of mono-di- and trinuclear complexes of schiff bases with zinc (II), cadmium (II) and mercury (II) ions and investigation of their utilities for analytical purposes
- Tez No: 104431
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ATAKOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Doktora Tezi ÇİNKO(II), KADMİYUM(II) VE CİVA(II) İYONLARI İLE SCHIFF BAZLARI ARASINDA MONO-, Dİ- VE TRİNÜKLEER KOMPLEKSLERİN HAZIRLANMASI VE ANALİTİK AMAÇLA KULLANILABİLİRLİKLERİNİN ARAŞTIRILMASI Mecit Aksu Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Orhan Atakol Bu çalışma, bazı Schiff bazlarının ve bunların çeşitli metal komplekslerinin hazırlanması, hazırlanan komplekslerin instrumental ve klasik yöntemlerle analizi ve analitik amaçlı kullanılabilirliklerinin araştırılmasını kapsamaktadır. Çalışmada toplam olarak on yedi Schiff bazı hazırlanmıştır. Otuz üç adet Schiff bazı-çinko kompleksi elde edilmiştir. Bu kompleksler tek, çift, üç, dört ve çok çekirdekli komplekslerdir. İki çekirdekli olanlar homo ve hetero çekirdekli komplekslerdir. Ayrıca, toplam 4 tane kadmiyum kompleksi sentezlenmiştir. Bu kompleksler tek, üç ve çok çekirdekli komplekslerdir. Bir tane catena civa kompleksi elde edilmiştir. Civa, çinko kompleksleri içinde ikinci hetero atom olarak koordinasyon küresine girmiş; böylece iki çekirdekli hetero kompleksler elde edilmiştir. Sentezlenen komplekslerin, element analizleri yapılmıştır. İR spektroskopisi ile fonksiyonel grupları belirlenen komplekslerin erime noktalan da tayin edilmiştir. Ayrıca, X-ışınlan kırınımı ile analiz edilmeye müsait olanlarının yapı çözümleri gerçekleştirilmiştir. Bazı komplekslerin Termogravimetrik analizleri yapılmıştır. Analitik kullanılabilirlik kapsamında yapılan çalışmalarda ise hazırlanan komplekslerin UV-görünür bölge analizleri ile spektrumlan elde edilmiş; komplekslerin Fluoresans Özellikleri incelenmiş ve bazı komplekslerin anyon değiştirici elektrot olarak kullanılabilirlikleri araştırılmıştır. 2001, 106 Sayfa ANAHTAR KELİMELER: Schiff bazı, Çinko, kadmiyum, civa, hetero çekirdekli kopleksler, homo çekirdekli kompleksler
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis PREPARATION OF MONO-.DI- AND TRINUCLEAR COMPLEXES OF SCHIFF BASES WITH ZINC(II), CADMIUM(II) AND MERCURY(II) IONS AND INVESTIGATION OF THEIR UTILITIES FOR ANALYTICAL PURPOSES Mecit Aksu Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Prof. Dr. Orhan Atakol This study consists of preparation of Schiff bases, preparation of metal complexes of Schiff bases, analyses of the prepared complexes via spectral and classical methods and determination of their analytical utilities. In this study, seventeen Schiff bases were prepared. Thirtythree zinc complexes of Schiff bases were synthesised. These are mono-, di-, tri-, tetra- and polinuclear zinc, complexes of Schiff bases. Four cadmium complexes of Schiff bases were synthesised. These are mono-, tri- and polinuclear cadmium complexes of Schiff bases. One catena mercury complex was synthesised. Mercury was participated in to the coordination spheres in zinc complexes as second heteroatom. This way, dinuclear complexes were synthesised. Elemental analysis of the synthesized complexes were performed. Then, functional groups were observed with IR spectroscopy and melting points were also determined. Crystal structures were identified by X-ray diffraction analysis In the studies performed for investigation of analytical utilities of the complexes, UV-visible spectra of Schiff bases and their metal complexes were obtained; fluorescence intensities of Schiff bases and their metal complexes were obtained and ion selective electrode properties of some complexes were investigated. 2001, 106 pages Key words : Schiff bases, Zinc, Cadmium, Mercury, heteronuclear complexes, homonuclear complexes.