Yünlü yüksükotu (Digitalis lanata ehrh.)'nun in vitro koşullarında hızlı çoğaltımı
In vitro micropropagation of woolly foxglove (Digitalis lanata ehrh.)
- Tez No: 104437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHATTİN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı, yünlü yüksük otu (Digitalis lanata Ehrh.) bitkisinin farklı eksplantlannın (yaprak, kotiledon ve hipokotil) değişik oranlarda bitki büyüme düzenleyicileri (BAP, TDZ, NAA ve IBA) kombinasyonlarını içeren MS besin ortamlarındaki in vitro hızlı çoğaltım ve adventif sürgün rejenerasyon kapasitesinin belirlenmesidir. Öncelikle yüksük otu tohumlarının in vitro'da çimlenme oranı arttırdmıştır. Daha sonra gelişen bitkiciklerden yaprak, kotiledon ve hipokotil eksplantlan izole edilmiştir. Yaprak eksplantlannın kullanılan besin ortamlarının çoğunda hipokotil ve kotiledon eksplantlanna göre daha iyi rejenerasyon kapasitesine sahip olduğu görülmüştür. En yüksek sürgün oluşturan: eksplant oranı (% 100) yaprak eksplantlannda 0.5 mg/1 TDZ ve 0.25 mg/1 NAA içeren MS besin ortamı, en yüksek eksplant başına sürgün sayısı (2.63) ise aynı besin ortamında hipokotil eksp kutlarından elde edilmiştir. Ayrıca, 0.5 mg/1 TDZ kullanımının, BAP ile karşılaştırıldığında tüm eksplantlarda adventif sürgün rejenerasyon kapasitesini artırdığı saptanmıştır. Steril koşullarda elde edilen yaprak koltuk altı meristemleri değişik oranlarda bitki büyüme düzenleyicilerinin (BAP, TDZ ve NAA) kombinasyonlarını içeren MS besin ortamlarında in vitro hızlı çoğaltım amacıyla kültüre alınmıştır. En yüksek sürgün oluşturan eksplant oranı (% 100) ve en yüksek eksplant başına sürgün sayısı (14.50) 4 mg/1 BAP ve 0.25 mg/1 NAA içeren MS besin ortamında elde edilmiştir. Rejenere olan sürgünler 1-2 cm uzunluğuna geldiklerinde kesilerek, 2 mg/1 IBA içeren MSO ortamında köklendirmeye alınmıştır. Rejenere olan sürgünlerin yaklaşık % 40'ı 4 hafta içinde köklenmiştir. Köklenen sürgünler daha sonra saksılara aktarılarak iklim dolabında aklimatize edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Digitalis lanata, hızlı çoğaltım, adventif sürgün rejenerasyonu
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine adventitious shoot regeneration capacity of different explants (leaf, cotyledone and hypcotyl) and in vitro micropropogation system in foxglove (Digitalis lanata Ehrh.) in MS basal media containing various growth regulators (BAP, TDZ, NAA and IBA) combinations. Firstly, in vitro germination ratio of foxglove seeds increased. Then leaf, cotyledon and hypocotyl explants were isolated from in vitro grown seedlings. Leaf explants appeared to have better regeneration capacity than hypocotyl and cotyledon explants in most of the media tested. The highest number of explants producing shoots (100 %) was achieved from leaf explants through an initial callus growth on MS medium containing 0.5 mg/l TDZ and 0.5 mg/1 NAA, the highest number of shoots per explant (2.63) was obtained in hypocotyl explants on MS medium containing 0.5 mg/1 TDZ and 0.5 mg/1 NAA. It was also found that use of 0.5 mg/1 TDZ increased frequency of shoot regeneration in all explants when compared with BAP. Axillary nodes obtained under sterile conditions were cultured on MS medium supplemented with various concentrations of BAP, TDZ and NAA to induce in vitro rapid micropropogation. The highest number of explants producing shoots (100 %) and number of shoots per explant (14.50) were achieved on MS medium containing 4 mg/1 BAP and 0.25 mg/1 NAA. Regenerated shoot tips (10-20 mm in length) were excised and rooted on MS medium containing 2 mg/1 IBA. Approximately 40 % of regenerated shoots rooted on this medium within four weeks. The rooted shoots were transferred to pods and acclimatized to ambient conditions in growth cabinet. KEY WORDS : Digitalis lanata, micropropagation, adventitious shoot regeneration