Kömür model bileşiklerinin mikrodalga enerji ile tetralinde tepkime mekanizmasının incelenmesi
Reaction mechanisms of model compounds of coal in tetralin with microwave energy
  1. Tez No: 104438
  2. Yazar: ELİF ERAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER TOĞRUL, PROF. DR. MUAMMMER CANEL, DOÇ. DR. ZEKİ AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KÖMÜR MODEL BÎLEŞİKLERÎNİN MİKRODALGA ENERJİ ÎLE TETRALÎNDE TEPKİME MEKANİZMASININ İNCELENMESİ ElifERAY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Taner TOĞRUL Kömür model bileşiklerinin mikrodalga enerji ortamında tetralin ile tepkimeleri incelenmiştir. Model bileşik olarak difenilmetan (DFM), fenil- metil eter (anisol), fenil-metil keton (asetofenon) seçilmiş ve bu model bileşiklerin tetralin ile farklı katalizörler varlığında (Pd, pyratol, zeolit, NiCr, BaCl2, AINiMo, AİCoMo, DDKL, DDKL/NiMo, V17/3, Alimıma silikat, klinoptilolit, ZSM-5) 10, 15, 20, 25 ve 30 dakikalık sürelerde tepkime ürünleri araştırılmıştır. Tepkime ürünleri GC ve GC/MS ile analizlenmiş ve model bileşiklerin tetralin ile tepkimesi için etkin katalizörlerin pyratol, BaCl2, AINiMo ve zeolit olduğu tespit edilmiştir. Seçilen katalizörler varlığında tetralin ve DFM' nin tepkimeleri sonunda başlıca ürünlerin etil benzen, naftalin, 2-metil naftalin, 3,4- dihidronaftalenon, 1-P-etiliden 1-benzen, ve 1-metil 4-fenil metil benzen olduğu saptanmıştır. Anisol ve tetralinin tepkimelerindeki ürünlerin ise etil benzen, fenol, metil fenol, dekahidronaftalin, tetrahidronaftalenol gibi ürünlere rastlanmıştır. Tetralin ile asetofenonun tepkime ürünlerinde de etil benzen, metoksi benzen, dekahidronaftalin, naftalin, tetrahidro naftalenol, 3,4-dihidro naftalenon ve 2-büten-l-on-l,3 difenil gibi ürünlere rastlanmıştır. Bu model bileşiklerle tetralinin muhtemel tepkimeleri için önerilen mekanizmalar GC/MS analizi sonucu elde edilen ürünlerle kıyaslanmış ve teorik olarak önerilen tepkime mekanizmalarının uygun olduğu görülmüştür. 2001, 110 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Kömür model bileşikleri, mikrodalga enerji, bidrojenasyon
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis REACTION MECHANISMS OF MODEL COMPOUNDS OF COAL IN TETRALIN WITH MICROWAVE ENERGY Elif ERAY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Taner TO?RUL Reaction mechanisms of model compounds of coal in tetralin by microwave energy were investegated. Diphenylmethan (DFM), phenyl- methyl ether (anisol), phenyl-methyl ketone (acetophenon) were chosen as model compounds. Experiments were carried out for 10, IS, 20, 25 and 30 minutes of microwave energy and different catalysts were used (Pd, pyratol, zeolit, NiCr, BaCl2, AINiMo, AlCoMo, DDKL, DDKL/NiMo, VI 7/3, Al203-Si02, klynoptilolite, ZSM-5) to find out the distribution of reaction products of the model compounds. GC and GC/MS is used to analyze the reaction products. Pyratol, BaCh, AINiMo and zeolite were found to be the most active catalysts. The main reaction products from DFM and tetralin under microwave radiation with catalysts were ethyl benzene, naphthalene, 2-methyl naphthalene, 3,4-dihydronaphthaleneone, l-l'-ethyldene 1-benzene and 1- methyl 4-phenyl methyl benzene. The main reaction products from anisol and tetralin under microwave radiation were ethyl benzene, phenol, methyl phenol, decahydronaphthalene, tetrahydronaphfhalenol. The main reaction products from acetophenon and tetralin under microwave radiation with catalysts were ethyl benzene, methoxy benzene, decahydronaphthalene, naphthalene, tetrahydronaphthalenoL 3,4- dihydronaphthalenone ve 2-buten-l-one-l,3 diphenyl. The estimated mechanism of the model compounds with tetralin is compared with the results taken from GC/MS analysis. It is obtained mat teoric estimations were simalar with the GC/MS results. 2001, 110 pages Key Words : Coal model compounds, microwave energy, hydrogenation