Şekerpancarı (beta vulgaris L.) ıslahında anaç pancar seçimi ve tohumluk değerleri.
Selection of sugar beet parents and characteristics of seed in sugar beet (beta vulgaris L.) breeding.
  1. Tez No: 104450
  2. Yazar: TURGAY POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ŞEKERPANCARI ( Beta vulgaris L ) ISLAHINDA ANAÇ PANCAR SEÇİMİ ve TOHUMLUK DEĞERLERİ Turgay POLAT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Celal ER Bu araştırma Şeker Ensütfjstl Ilgın Deneme İstasyonunun deneme parsellerinde kurulmuştur. Materyal olarak elimizde bulunan yan kardeş populasyonlar Ilgın Deneme İstasyonunda, 1275 m1' lik parsellere 40 x 25 cm' lik ekim sıklığında 3 lekerrOrla olmak Özere elle ekilmiş; sonbaharda morfolojik yapılarına güre % 10 civarında ( yaklaşık 1000 adet) seçilen pancarların refraktometrede kuru maddeleri ölçülüp ağırlıkları tartılmıştır. Populasyonlar içerisinden de ağırlık ve kuru madde değerlerine göre de uygun özellikler taşıyan tek pancarlar seçilmiştir. Seçilen pancarlardan sonraki yıl familya olarak kenevir izolasyonunda toplu tohum üretimi yapılmıştır. Yaklaşık 1.5 yıl sûren çalışmada yapılan işlemler şunlardır. Çıkış gözlemi, parsellerde bitki sayısı gözlemi, gelişme durumu gözlemi, yaprak ve kök gelişmeleri gözlemi, morfolojik özelliklerine göre tarlada tek pancarların seçilmesi, tek pancarların tartılması ve kuru maddelerinin ölçülmesi, tek bitkinin seçilmesi, tohum dallarının kontrolü, monogermite kontrolü ve çiçek (polen) döneminin kontrolö yapıldıktan ve tohum hasadıdır. Aynca, hasat edilen tohumların fiziki ve biyolojik değerleri saplanıp genetik özellikleri belirlenmiştir. Araştırmada kullanılan beş farklı populasyondan (Tl, T2, T3, T4, T5) morfolojik karakterlerine göre seçilerek bulunan yaklaşık 1000 kadar bitkiden, ağırlık ve refraktometre değerlerine göre tekrar seçim yapılmıştır. Bu seçimle elde edilen bitkilerden en yüksek kök-gövde verimine sahip olanlar Tl ve T5 populasyonlannda; en yüksek kuru madde oranına sahip olanlar T5 ve T4 populasyonlanndadır. Seçilen bitkilerden elde edilen tohumların bintane ağırlıkları ve nem oranlarındaki farklılık istatistik! olarak öneme sahip değildir. Tohumlara ait biyolojik değerlerin tümünde T4 ve T3 populasyonları en üstün değerleri gösterirken, en düşük değerlerde Tl populasyomına aittir. Yan kardeş populasyonlardan, diploid monogerm bitkilerin ıslahında kaynak olarak kullanılmaya en uygun olanı T4 populasyonudur. Bu populasyon gerek kuru madde oranı gerekse biyolojik değerler yönünden diğer populasyonlardan üstünlük göstermiştir. 2001, 33sayfa. ANAHTAR KELİMELER : Şekerpancarı, tohumluk değeri, morfolojik karakterler, tek bitki seçimi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis SELECTION OF SUGAR BEET ( Beta vulgaris L. ) PARENTS AND CHARACTERISTICS OF SEED IN SUGAR BEET BEREEDING Turgay POLAT Ankara Üniversitesi Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor : Prof. Dr. Celal ER This research was established on the trial parcels of Turkey Sugar Factories Share Company's Trial Station which in lılgın-Konya. The semi-relative population which we have as the material are sown by hand on the parcels of 1275 ml with the sowing frequency of 40 x 25 cm and 3 replication in the Ilgın Trial Station. The sugar beets' dry materials which are selected nearly %10 according to their morfological structures in autumn were measured and weighed. Among these populations, single (unique) beets are selected which carries consistent pecularities according to the valves of their weigth and dry material. In the following year from these selected beets collective seed production was done with in the isolation of hemp as the family. The procedures in this process lastted approximately 1,5 years; the exit observation, the observation of plant number on the parcels, the observations development, the observation of leave and root development, the selection of single beets on the field according to its morfologic characteristic, the weighting of single beets and measuring of dry materials, the selection of single plant, the control of seed bares, the control of monogermite and the seed harvest are done after the control of polen period. In addition, the harvested seeds physical and biological valves are fixed and their genetics properties are defined. Approximetely one thousand plants were selected from five different populations (Tl, T2, T3. T4 and T5) in our research according to weight and refractometer values. The highest root yield was obtaind from Tl and T5 populations The highest dry matter ratio was found T5 and T4 populations. Differences determined for one thousand seed weight and seed moistore were found statistically unimportant. T4 and T5 populations showed the highest biologic values, white the lowest values were obtained Tl population. The most convenient population for diploid monogerm sugar beet breeding among the semi-relative populations is T4 population. With regard to dry matter ratio and biologic values, T4 population gave higher values than others. 2001, 33 page KEY WORDS : Sugar beet, seed values, morfologic charactaristics, the selection of single plant.