Alkenlerin ligandla yavaşlatılmış ve hızlandırılmış katalitik osmiyum tetraoksit dihidroksillenmesi reaksiyonunun kinetik, mekanistik ve sentetik araştırılması
Kinetic, mechanistic and synthetic investigation of ligand-decelerated or ligand-accelerated dihydroxylation reaction of alkenes
  1. Tez No: 104451
  2. Yazar: NAİME DİDEM KAHYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ERDİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Doktora Tezi ALKENLERİN LİGANDLA YAVAŞLATILMIŞ VE HIZLANDIRILMIŞ KATALİTİK OSMİYUM TETRAOKSİT DİHİDROKSİLLENMESİ REAKSİYONUNUN KİNETİK, MEKANİSTİK VE SENTETİK ARAŞTIRILMASI Naime Didem KAHYA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ender ERDİK Alkenlerin ter-amin ligandıyla yavaşlatılmış katalitik osmiyum tetraoksit dihidrok- sillenmesi reaksiyonunun kinetiği, sekonder yOkseltgen olarak trimetilamin oksit alınarak sulu ter-bOtanolde araştırılmış ve bir mekanizma ve bir hız formülü Önerilmiştir. Reaksi yon alkene göre 0. dereceden, ter-amin oksite göre ve osmiyum tetraoksite göre 1. derece den ve ter-amine göre 0-(-l) derecedendir; /önerilen mekanizma, alkene, osmiyum tetraoksit katılmasıyla osmat (VI) esteri oluşması (osmilleme), osmat (VI) esterine ter- amin oksitten oksijen iletimi ile osmat (VIII) esteri oluşması (yükseltgenme) ve osmat (VIII) esterinin cis-diol ve osmiyum tetraoksite hidrolizi basamaklarından ibarettir ve hız belirten basamak, yükscltgemediry1 Mekanizma, ter-amin derişiminin artmasıyla azalıp sabit kalan hız sabiti hesaplanarak, reaksiyon için etkinleşme parametreleri bulunarak ve Hammett bağıntısı araştırılarak desteklenmiştir. Reaksiyon entalpi kontrollüdür ve ligandlı veya ligandsız aynı mekanizma Özerinden yürümektedir. İlaç aktif maddesi olan cis-a-pinandiol sentezi için yeni bir yöntem de geliştirilmiştir; a- pinenin sekonder yükseltgen trimetilamin N-oksit veya N-metllmorfolln N-oksit ve ter- amin ürotropin veya DABCO beraberinde sulu ter-btttanolde katalitik osmiyum tetraoksit yttkseltgemesi yüksek verimle cis-a-pinandiol vermiştir: 2001, 102 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Os04, osmilleme, dihidroksilleme, alkenlerin yükseltgenmesl, kataliz
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis KINETIC, MECHANISTIC AND SYNTHETIC INVESTIGATION OF LIGAND-DECELERATED OR LIGAND-ACCELERATED DlHYROXYLATION REACTION OF ALKENES Naime Didem KAHYA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Prof. Dr. Ender ERDİK The mechanism of ligand decelerated osmium tetraoxide catalyzed trimethylamine-N- oxide dihydroxylation of alkenes has been investigated in aqueous tert-butyl alcohol. The kinetics of the reaction are first order in osmium tetroxide and trimethylamine-N-oxide and zeroth order in alkene; the order in ter-amine ligand changes from zeroth to Inverse first order. The mechanism consists of three steps which are addition of osmium tetraoxide to alkene to give osmate (VI) ester (osmylation) oxygen transfer from trimethylamine oxide to give osmate (VIII) ester (oxidation) and hydrolysis of osmate (VIII) ester to cis-diol and osmium tetroxide and oxidation is the rate determining step. The mechanism have been supported by calculating the saturation rate constants in the presence high ter-amine concentrations, by calculating activation parameters and by finding Hammett plot. The reaction is entalphy controlled and the dihydroxylation takes place with the same mechanism either in the absence or in the presence of a ligand. Using accelerated osmium tetroxide catalyzed dihydroxylation of a-pinene, cis-a- pinanediol has been synthesized with an excellent yield 2001, 102 sayfa KEY WORDS: Os04, osmylation, dihydroxylation, oxidation of alkenes, catalysis