Bakanlıkların merkez teşkilatlarında çalışan erkeklerde obezite (Şişmanlık) durumu ve etkileyen etmenler
Obesity of the men working at the central organizations of the ministries and factors affecting the obesity
- Tez No: 104485
- Danışmanlar: PROF. DR. SENİHA HASİPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAKANLIKLARIN MERKEZ TEŞKİLATLARINDA ÇALIŞAN ERKEKLERİN OBEZİTE (ŞİŞMANLIK) DURUMU VE ETKİLEYEN ETMENLER Ash AYAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Seniha HASÎPEK Bu çalışmada, yetişkin erkeklerde, obezite durumunun yaşa ve eğitim düzeyine göre değişip değişmediği, besin tüketim alışkanlıkları, şişmanlığı oluşturan etmenler ve yaşanan sağlık sorunlarını belirlemek ve yetişkin erkeklere yönelik halk sağlığı hizmetlerine katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Araştırma kapsamına bakanlıkların merkez teşkilatlarında çalışan 24-58 yaş arası 300 erkek alınmıştır. Bakanlıkların belirlenmesinde büyüklüğe orantılı olasılıkla seçme yöntemi kullanılmış, deneklerin belirlenmesinde ise rastgele örnekleme yöntemi uygulanmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında anket yöntemi kullanılmış olup, deneklerin boy ve ağırlıkları ölçülmüş, BKI'leri hesaplanmış ve bu bulgular yetişkinler için geliştirilmiş BKI standardına göre değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarında khi-kare önemlilik testi, G testi ve varyans analizi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre araştırmaya alınan 300 erkeğin % 45.00' i normal ağırlıkta, % 55.00'i hafif obez ve obez olarak belirlenmiştir. Deneklerin obez olup olmama durumlarının yaş ve eğitim düzeyi ile ilişkili olmadığı, evli olup olmama ve besinleri hızlı, orta, yavaş tüketimlerinin ise bu durumu etkilediği saptanmıştır. Obez olmayanların % 37.78'i, hafif obez ve obez deneklerin % 34.55'i sabah kahvaltısını atlamaktadır. Obez olmayanların % 57.04'ünün besinlerini orta hızda, hafif obez ve obez deneklerin % 49.09'unun ise besinlerini hızlı tükettikleri belirlenmiştir. Besin tüketim sıklığını değerlendirmede tüketim sıklığı puanlaması kullanılmış olup, obez olmayan ve hafif obez ve obez deneklerin hergün en yüksek oranda peynir, ekmek, sebze, meyve, bal-pekmez ve reçel tüketmekte oldukları saptanmıştır. Deneklerin % 80.00' inin herhangi bir sağlık sorunu olmadığı, solunum sistemi hastalıklarının (% 30.30) yaşanan sağlık sorunları arasında ilk sırayı aldığı belirlenmiştir. 2001, 128 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Erkeklerde şişmanlık, beslenme, yaş, eğitim, diyet
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis OBESITY OF THE MEN WORKING AT THE CENTRAL ORGANIZATIONS OF THE MINISTRIES AND FACTORS AFFECTING THE OBESITY Ash AYAR University of Ankara Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics Supervisor: Prof. Dr. Seniha HASİPEK This present study is aimed to determine whether the obesity problem of adult men varies according to their age and level of education in an effort to pinpoint the factors contributing to obesity as well as the food consumption habits and bolster the services of the public health towards the adult men. 300 working adult men in the age range of 24 - 58 employed at the central organizations of the ministries have been incorporated to the study. Compiling method based on probability in proportion with size has been opted for in determining the ministries while random sampling method has been applied in determining the subjects. The method of questionnaire has been employed in compiling the research data. The statures and weights of the subjects have been measured with their BMI (Body Mass Index) being calculated. The findings then have been evaluated according to the BMI standard developed for adults. Chi-square significance test, G test and variance analysis have been used in evaluating the findings of the research. According to the results obtained, 45.00 % out of an overall number of 300 adult men has been determined to have average weights while 55.00 % has been evaluated to be slightly obese and obese. There was no correlation between the obesity of the subjects and their level of age and education whilst the marital status and the fast, medium and slow ingestion of foods have been found to have a bearing on obesity. 37.78 % of the non-obese and 34.55 % of the obese subjects used to skip the breakfast. 57.04 % of the non-obese adults are determined to have been ingesting the foods in medium speed while the 49.09 % of the slightly obese and obese subjects are determined to have been ingesting the foods fast. Consumption frequency grading has been employed in determining the frequency of ingesting foodstuff and it has been determined that non-obese, slightly obese and obese subjects have been consuming cheese, bread, vegetable, honey, grape molasses and jam each day in considerable amounts. It has also been determined that 80.00 % of the subjects have had no medical problem while diseases of the respiratory system have been ranked as the primal health problem at a rate of 30.30 %. 2001, 128 pages KEY WORDS: Obesity in men, nutrition, age, education, diet