T.C. Hazine ve Maliye ile Birleşik Krallık maliye bakanlığının bürokratik örgütlenmeleri çerçevesinde karşılaştırılması
A comparison of Turkish Ministry of Treasury and Finance and United Kingdom treasury within the frame of bureucratic organizations
- Tez No: 588537
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN ÖZKARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Genel olarak ülkeler hangi devlet şekline sahip olursa olsun ya da hangi hükümet sistemi ile idare edilirse edilsin mali yönetim ve örgütlenmeleri siyasal ve ekonomik çevrelerde en çok tartışılan konular arasında kendine yer bulmaktadır. Birleşik Krallık parlamenter demokrasi ile yönetilen bir anayasal monarşi, Türkiye ise cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile idare edilen bir Cumhuriyet olarak iki farklı devlet şekline ve iki farklı hükümet biçimine sahip olsalar da ülkelerin hazine bakanlıkları merkezi yönetim teşkilatlarında çok önemli birer aktördürler. Geçmişten bugüne hem İngiliz kamu yönetiminde hem de Türk idari yapılanmasında mali teşkilatlanma önemli bir mesele olarak görülmüş, ekonomi ve maliye politikaları öncelikli alanlar olarak öne çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı da parlamentoyu bile önceleyen yapısıyla Birleşik Krallık Hazinesi ile yeni hükümet sistemiyle rol ve sorumluluklarında bir hayli değişiklik gerçekleşen Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığını bürokratik örgütlenmeleri düzeyinde karşılaştırmalı olarak incelemektir.
Özet (Çeviri)
Generally, no matter what form of state countries have or government system they possess, their financial management and organizations is one of the most widely discussed issues in political and economic circles. Although United Kingdom and Turkey are two different countries with different forms of the states and government systems, the former being a constitutional monarchy governed by parliamentary democracy while the latter being a republic governed by presidential government, the treasury of both states play a key role in central management structure. From past to present, not only in British public administration, but in Turkish administrative structure, financial organization has been considered as crucial, policies of economy and treasury coming to the forefront as primary issues. The purpose of this study is to compare Her Majesty's Treasury, having come into existence even before the parliament, to Republic of Turkey Ministry of Treasury and Finance, the roles and responsibilities of which have dramatically changed due to the new government system, with regards to bureaucratic organizations.