İçel ili merkez ilçesine bağlı azanlı kasabası seracılık işletmelerinin sosyo ekonomik yapısı
The Socio-economic structure of the families under green house producers in Kazanlı village of İçel province
  1. Tez No: 104494
  2. Yazar: AYÇAN BAHAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN YILDIRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi İÇEL İLİ MERKEZ İLÇESİNE BAĞLI KAZANLI KASABASI SERACILIK İŞLETMELERİNİN SOSYO-EKONOMİK YAPISI Ayçan BAHAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Danışman: Prof.Dr. Nurettin YILDIRAK 2001, Sayfa: 68 Jüri: Prof.Dr. Nurettin Yıldırak Doç.Dr. Bülent Gülçubuk Doç.Dr. Cennet Oğuz Bu araştırma İçel İli Merkez İlçesine bağlı Kazanlı Kasabası'nda yürütülmüştür. Araştırmada sera tarımı yapan ailelerin sosyoekonomik yapılarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma bulguları şu şekilde özetlenebilir. İncelenen ailelerde ortalama aile nüfusu 7,50 olup, Türkiye ortalamasının (5,50) üzerindedir. İşletmeler ortalaması sera genişliği 12.830 metrekaredir. Biber üretimi yapılmakta olup. plastik seralar yaygındır. Ailelerde ortalama işgücü 4,06 (EİB)'dir. Araştırma yöresinde kadın işgücünden yoğun yararlanılmaktadır. Araştırma yöresinde yayım hizmetleri yetersizdir. Sosyal güvenlik sorunu yaşanmakta olup, örgütlenmeye rastlanmamıştır. Ekonomik, teknik ve pazarlama sorunlarıyla karşı karşıya bulunan üreticilere her türlü tarımsal girdinin zamanında ve uygun koşullarda sağlanmasına çalışılmalı ve tarımsal yayım hizmetleri yeniden düzenlenmelidir. ANAHTAR KELİMELER: Sosyal yapı, tarımsal yapı, kırsal yapı, haberleşme davranışları, toplumsal değişme, tutum ve değer yargıları, tarımsal yayım.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. Thesis THE SOCIO-ECONOMIC STRUCTURE OF THE FAMILIES UNDER GREEN HOUSE PRODUCERS IN KAZANLI VILLAGE OF İÇEL PROVINCE Ayçan BAHAR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof.Dr. Nurettin YILDIRAK 2001, Page: 68 Jury: Prof.Dr. Nurettin YILDIRAK Doç.Dr. Bülent GÜLÇUBUK Doç.Dr. Cennet O?UZ This research was carried in the Kazardı village of Center District in İçel under greenhouse farming families has been aimed. The findings of this reserach can be summerized as follows: In the analyses, the avarage family size found as 7,50 and is higher than ÜV. Turkey's avarage. The avarage size of land operated was 12,83 decar. Greenpaper was produced in plastic greenhouse. The avarage manpower found as 4,06 male-work-unit. Female workforces are widely used in the region. It is thought than the provincial extension servicer is ineffective in the village. In order to solve economics, technical and marketing problems faced by under greenhuse formers, tha below measures should be taken. These measures can be summerized as follows, the supply of agricultural inputs, several incentives for farmers such as credit and reorganization of the provincial extension services. KEYWORDS: Social structure, agricultural structure, rural structure, communicational behaviors, social change, manners and appraisal, agricultural extension.