Proteolitik enzim katkılı lactobacillus acidophilus'un broyler yemlerine ilavesinin performans, ileum pH ve mikroorganizma popülasyonu üzerine etkileri
Effects of suplementation of lactobacillus acidophilus with proteolytic enzyme on the performance, ileum pH and microorganism population in broiler diets.
- Tez No: 104495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi PROTEOLÎTİK ENZÎM KATKILI LACTOBACILLUS ACİDOPHİLUS'UN BROYLER YEMLERİNE İLAVESİNİN PERFORMANS, ILEUM pH VE MİKROORGANİZMA POPULASYONU ÜZERİNE ETKİLERİ Ezel ÖZCAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr.İbrahim ÇİFTÇİ Bu araştırma proteolitik enzim katkılı lactobacillus acidophilusun broylerlerde performans, ileum pH ve mikroorganizma populasyonu üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada 126 adet cinsiyet ayrımı yapılmış Ross PM3 broyler civcivi, her birinde 21 civciv bulunan 6 gruba dağıtılmıştır. Araştırma 6 hafta sürdürülmüştür. Deneme grupları: sırasıyla temel rasyon (kontrol), temel rasyon + ticari bir probiyotik (Primalac), temel rasyon + lactobacillus acidophilus, temel rasyon + lactobacillus acidophilusun mayalanması sırasında proteolitik enzim ilavesiyle elde edilen probiyotik, temel rasyon + lactobacillus acidophilus + proteolitik" enzim ve temel rasyon + antibiyotik (flovomisin) içeren gruptur. Denemenin 1 2., 5. ve 6. haftasında ortalama canlı ağırlıklar yönünden gruplar arasında önemli farklılık saptanmamıştır (P>0.05). 3. haftada ise lactobacillus içeren tüm gruplar kontrol ve flovomisine göre daha düşük canlı ağırlık göstermişlerdir (P0.05). 3. ve 6. hafta ile 0-3 haftalık dönemde deneme grupları arasında ortalama canlı ağırlık artışı bakımından istatistiki olarak önemli farklılıklar bulunmuştur (P0.05). Tüm deneme itibariyle sayısal olarak en iyi yem değerlendirme sayısı 1.662 ile 5. grupta olmuş, bunu sırasıyla 1.679'la 4. grup, 1.710'la 2. grup, 1.719'la, 6. grup, 1.727 ile 3. grup ve 1.764'le 1. grup izlemiştir.ölüm oram, ileum içeriği pH değerleri, karkas ağırlığı, karkas randımanı ve karaciğer ağırlığı bakımından gruplar arasında istatistiki önemli farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECTS OF SUPLEMENTATION OF LACTOBACILLUS ACIDOPHILUS WITH PROTEOLYTIC ENZYME ON THE PERFORMANCE, ILEUM pH AND MICROORGANISM POPULATION IN BROILER DIETS Ezel ÖZCAN Ankara University Graduate School Naturel and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Assoc.Prof.Dr. İbrahim ÇİFTÇİ This experiment was conducted to investigate effects of Lactobacillus acidophilus with proteelitic enzyme on performance, pH and microorganism populations of ileum in broiler. In this experiment, 126 one-day-old sexed Ros PM3 broiler chicks were randomly diveded into 6 groups of 21 chicks each. Experiment was lasted 6 weeks. Experimental groups were: basal diet (control), basal diet + a commercial probiotic (primalac), basal diet + L. acidophilus, basal diet + L. acidophilus with proteolytic enzyme, basal diet + L. acidophilus + proteolytic enzyme and basal diet + antibiotic (flovomycine), respectively. At the 1th, 2nd, 5th and 6th weeks of experiment, differences among the experimental groups for average body weights were not sitatisticaly significant (P>0.05). All groups including L. acidophilus showed lower body weights (PO.05) than that of control and flovomycine at the 3rd week. There were significant differences (PO.05) among the experimental groups for the average body weight gains at the 3 and 6 weeks, from.O to 3 week of age but not during the 1st and 2nd weeks, from 4 to 5, 0 to 6 weeks of age. As the whole experimental period, nemerically the highest body weight gain with 2014.7 g for 5th group was obtained, followed to this group with 1970.0 g for 6th group, 1968.0 a for 1st group, 1955.0 g for 2nd group, 1935.8 g for 4rd group and 1906.2 g for 3rr