Yozgat İli Sarıkaya ilçesinde şeker pancarı yetiştiren tarım işletmelerinde gelir dağılımı
Income distribution on farms produce sugar beet in Sarıkaya district of Yozgat province
- Tez No: 104513
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN ERAKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YOZGAT İÜ SARIKAYA İLÇESİNDE ŞEKER PANCARI YETİŞTİREN TARIM İŞLETMELERİNDE GELİR DAĞILIMI Işıl TAŞER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Selahattin ERAKTAN Bu araştırmada, Yozgat İli Sankaya İlçesinde şeker pancarı üretimine yer veren tarım işletmelerinin ekonomik analizi yapılarak gelir dağılımı ortaya konulmuştur. Araştırma alanım doğal faktörler ve tarım tekniği yönünden temsil eden 6 köyde (Kadılı, Karaveli, Karayakup, Doğansaray, Kerpiçcüt, Ilısu) 70 işletme tesadüfi tabakalı örnekleme yöntemi ile 1-25 ve 26-+ dekardan büyük işletmeler olmak üzere iki büyüklük grubuna ayrılmıştır. Araştırma alanında yapılan inceleme sonucuna göre; ortalama işletme arazisi 80,92 dekar olup, bunun %99,88'u mülk arazisi, %4,12'si ortağa tutulan arazidir. İşletme arazisinin %99,11'i tarla arazisi, %0,89'u ise sebzelik, meyvelik, ağaçlık ve bağ arazisidir. Arazi dağılımlarım gösteren Gini oram mülk arazi için G=0,3463, işletme arazisi için G=0,3490 olarak hesaplanmıştır. İşletme basma düşen tarımsal gelir ortalama 2.414.469.969 TL. olup, bu gelirin dağılımını gösteren Gini oranı G=O,4015 olarak bulunmuştur. İşletme basma ortalama aile geliri 2.800.469.969 TL'dir. Aile gelirinin dağılımında Gini oranı G=0,3128 olarak bulunmuştur. Bulunan bu değerler incelenen işletmelerde özellikle tarımsal gelirin dengeli bir şekilde dağılmadığmı gösterir. 2001, 69 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Mülk arazi, İşletme arazisi, Gayri saf hasıla, Tarımsal gelir, Aile geliri, Gelir dağılımı, Gini oranı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis INCOME DISTRIBUTION ON FARMS PRODUCE SUGAR BEET IN SARIKAYA DISTRICT OF YOZGAT PROVINCE Işıl TAŞER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor Prof.Dr. Selahattin ERAKTAN In this research, the economic situation of the farms that produced sugarbeet were analysed and income distribution of farm families was presented in Sankaya district in Yozgat Representing research area with the respect of natural factors and agricultural techiniques, 6 villages (Kadih, Karaveli, Karayakup, Dogansaray, Kerpiçtik, Ilısu) 70 farms were classified into two groups as 1-25 and more than 26 decar by stratified random sampling method. According to research results in the area, average land operated was 80,92 decar and 93,88% of this was owned land, 4,12% was tillable land. 99,11% of operated land was tillable land and 0,89% was horticulture, vegetable, vineyard land and woodland. The Gini ratios, showing the distribution was calculated as 0,3463 for owned land and as 0,3490 for operated land. The average net farm income per farm was 2.414.469.969 TL., and the Gini ratio, G, showing the distribution of this income was found as 0,4015. The average family income per farm was 2.800.469.969 TL. Gini ratio was found as 0,3128 for family income distribution. According to these results, especially net farm income on farms studied was not distributed in balance. 2001, 69 pages KEY WORDS: Owned land, Operated land, Gross farm income, Net farm income, Family income, Income distribution, Gini ratio.