Buğday üreten çiftçilerin bilgi iletişim teknolojileri kullanımının belirlenmesi: Sarıkaya ilçesi örneği
Determination of wheat producing farmers' use of information and communication technologies: The case of Sarikaya district
  1. Tez No: 883888
  2. Yazar: HİLAL ESRA KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNGÖR KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tarımsal kalkınmanın sağlanmasında teknolojik gelişmeler ve bu teknolojilerin benimsenmesi ile kaynakların etkin ve verimli kullanılması son derece önemlidir. Bu çalışmanın dört amacı bulunmaktadır. Birincisi çiftçilerin Bilgi İletişim Teknolojisi (BİT) kullanım amaçlarını belirlemek, ikincisi BİT kullanımının önündeki engelleri belirlemek, üçüncüsü çiftçilerin BİT kullanımı ile yaş, cinsiyet, gelir ve eğitim arasındaki ilişkiyi açıklamak ve dördüncüsü BİT kullanma ve benimseme niyeti üzerinde etkili olan faktörleri ortaya koymaktır. Bu amaca ulaşmak için Yozgat ili Sarıkaya ilçesinde buğday üreten 211 çiftçiden anket yöntemi ile veri toplanmıştır. Çiftçilerin BİT kullanım amaçları ve BİT kullanımının önündeki engeller tanımlayıcı istatistiklerle açıklanmıştır. Çiftçilerin BİT kullanımı ile yaş, cinsiyet, gelir ve eğitim arasındaki ilişki korelasyon analizleri ile ortaya konmuştur. BİT benimseme ve kullanımı üzerinde faktörlerin etkisi Yapısal Eşitlik Modellemesi aracılığı ile hesaplanmıştır. Yapılan araştırma sonuçlarına göre; çiftçilerin BİT kullanımının önündeki en önemli üç engelin bilgi düzeyinin yetersizliği, çiftçilerin gelenekselliği ve yüksek maliyet olduğu belirlendi. Çiftçilerin BİT'i kullanma amaçları başta iletişim, hava durumu, genel bilgi arama için kullandıkları belirlendi. Çiftçilerin BİT kullanımı ile yaş arasında negatif, eğitim ve cinsiyet ile pozitif bir ilişki bulundu. Bu araştırmada ortalama yaşın (53.80) yüksek olması aslında çiftçilerin teknoloji benimsemesinin önündeki önemli bir engel olduğunu göstermektedir. Çiftçilerin BİT'i benimseme ve kullanımı üzerinde algılanan faydanın %42, tutumun %41 etkisi olduğu ve algılanan faydanın tutum üzerinde %49 etkisinin olduğu belirlendi. Bu araştırma sonucunda algılanan faydanın hem tutum geliştirme hem de BİT kullanımı üzerinde etkili olması nedeniyle çiftçilerin BİT faydalarını algılayabilmesi için uygulamalı eğitim faaliyetleri ve projelerin yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Technological developments and the adoption of these technologies and the effective and efficient use of resources are extremely important in ensuring agricultural development. This study has four aims. The first is to determine farmers' purposes of using Information Communication Technology (ICT), the second is to determine the obstacles to ICT use, the third is to explain the relationship between farmers' ICT use and age, gender, income and education, and the fourth is to reveal the factors affecting the intention to use and adopt ICT. To achieve this goal, data was collected by survey method from 211 farmers producing wheat in Sarıkaya district of Yozgat province. Farmers' purposes of using ICT and the obstacles to ICT use are explained with descriptive statistics. The relationship between farmers' ICT use and age, gender, income and education was revealed by correlation analyses. The impact of factors on ICT adoption and use was calculated through Structural Equation Modeling. According to the results of the research,It was determined that the three most important obstacles to farmers' use of ICT were insufficient knowledge, farmers' traditionalism and high cost. It was determined that farmers mainly use ICT for communication, weather forecast and general information search. A negative relationship was found between farmers' ICT use and age, and a positive relationship with education and gender. In this study, the high average age (53.80) shows that it is a significant obstacle to farmers' technology adoption. It was determined that perceived benefit had a 42% effect on farmers' adoption and use of ICT, attitude had a 41% effect, and perceived benefit had a 49% effect on attitude. As a result of this research, since perceived benefit is effective on both attitude development and ICT usage, it can be suggested that practical training activities and projects be carried out so that farmers can perceive the benefits of ICT.