Yeni pirido (1.2-a) pirimidin türevlerinin sentezi ve reaksiyonları
Synthesis and the reactions of new pyrido (1,2_a) pyrimidine derivatives
- Tez No: 104528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YENİ PİRİD0[l,2-a]PİRİMİDİN TÜREVLERİN SENTEZİ VE REAKSİYONLARI Sibel UZUN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Mustafa GÜLLÜ Bu tez çalışması 3-alkenil-2-hickoksM77-pMdo[l,2-a]pirimidin-4-on türevlerinin sentezleri ve bunların furo[2,3-d]pmdo[l,2-a]pirimidin-4-onlara dönüştürülmelerini kapsamaktadır. Araştırmanın birinci aşamasında; a-dallanmış aldehit ve ketonların dietil malonat ile kondenzasyonundan dietil alkilidenmalonatlar sentezlenmiştir. Bu bileşiklerin, 2-aminopiridin türevleri ile 160-170°C'deki kondenzasyon reaksiyonlanndan 3-alkenil-2-Wdroksi^F-pmdo[l,2-a]pirirnidin-4-onlar elde edilmiştir. Bu reaksiyonlar esnasında, alkiliden çift bağı a,P- pozisyonundan p,y-pozisyonuna izomerleşmekte, bunun sonucunda pirimidin halkasmm oluşması gerçekleşmektedir. Elde edilen bu yeni 3-alkenil-2-hidroksi^if-pMdo[l,2-a]pirirnidin-4-on türevlerinin CF3COOH/CH2Cİ2 sistemi de dahil olmak üzere farklı asidik ortamlarda furo[2,3-d]pirido[l,2-a]pirimidinlere dönüştürülmesi araştnılmıştır.Her bir basamakta elde edilen ürünlerin yapılan bilinen spektroskopikyöntemlerleaydınlatılmıştır. 2001, 89 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Pmdo[l,2-a]pirimidinler, furo[2,3-d]pMdo[l,2-a]pirimidinler
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis SYNTHESIS AND THE REACTIONS OF NEW PYRIDO[l,2-a]PYRIMIDINE DERIVATIVES Sibel UZUN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Mustafa GÜLLÜ This MSc thesis involves the synthesis of new 3-alkenyl-2-hydroxy-4i7- pyrido[l,2-a]pyrimidin-4-one derivatives and their conversion into novel furo[2,3-d]pyrido[ 1,2-a]pyrimidin-4-ones. In the first part of the research, diethyl alkylidenmalonates were prepared by the condensation of a-branched aldehydes and ketones with diethyl malonate. 3-Alkenyl-2-hy&oxy-4i/-pyrido[l,2-a]pyriim'din-4-ones were obtained by the condensation of these alkylidenemalonates with 2- aminopyridines at 160-170 °C. During the course of the reaction, isomerisation of alkylidene double bond from ct,|3-position to p\y-position takes place, by which formation of pyrimidine ring can be realized. The conversion of these new 3-alkenyl-2-hydroxy-4#-pyrido[l,2- a]pyrimidin-4-ones to furo[2,3-d]pyrido[l,2-a]pyrimidins was investigated in different acidic media involving the CF3COOH/CH2Cl2 system. The structures of the products obtained at each step were elucidated by usual spectral methods. 2001, 89 pages KEY WORDS: Pyrido[l,2-a]pyrimidines, furo[2,3-d]pyrido[l,2-a] pyrimidines 11