Çocuk yuvasında kalanlarla ailesiyle yaşayan dokuz onbir yaş grubundaki çocukların saldırganlık eğilimlerinin incelenmesi
A Study on the aggression of nine-eleven years old children living with familes and attending orphanages
- Tez No: 104535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇOCUK YUVASINDA KALANLARLA AİLESİYLE YAŞAYAN DOKUZ-ONBİR YAŞ GRUBUNDAKİ ÇOCUKLARIN SALDIRGANLIK EĞİLİMLERİNİN İNCELENMESİ ŞENİZ ERSOY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi (Çocuk Gelişimi) Anabilim Dalı Danışman : Doç.Dr. Neriman ARAL Bu araştırma, çocuk yuvasında kalanlarla ailesiyle yaşayan dokuz-onbir yaş gruplarının saldırganlık eğilimi gösterme durumlarının belirlenmesi ve bazı değişkenlerin saldırganlık eğilimlerinde farklılık yaratıp yaratmadığının incelenmesiyle amacıyla yapılmıştır. Aynca araştırmada, iki grup arasındaki saldırganlık eğilimlerinde fark olup olmadığının belirlenmesi ve elde edilen sonuçlara göre düzenlemelerin yapılması da planlanmıştır. Araştırma, Ankara'da bulunan T.C. Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kunımu'na bağlı Keçiören Çocuk Yuvasında kalan dokuz-onbir yaş grubundaki çocukların tamamı ile karşılaştırma grubu olarak korunmaya muhtaç çocukların devam ettikleri ilkokullardan tesadüfi olarak seçilen aynı yaş ve sayıdaki çocuklar üzerinde yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted with a view to determine aggressive tendencies in children in nine-eleven age group who live in orphanages and those who live with their parents and to find out whether some variables lead to a difference in aggressive tendencies. The research was also aimed at finding out whether there is a different between the two groups in terms of their aggressive tendencies and making arrangements depending on results. The universe of the research consisted of all children in nine- eleven age group, who are given a shelter in Keçiören Orphanage, which is operated by the Social Services and Child Protection Agency, an organization based in Ankara and subordinated to the Prime Minister's Office, and children in the same age group and number who were randomly selected from primary schools attending the same schools with children who need protection, which formed the comparison group. The results of the research have shown that there are substantial differences between children living in orphanages and those living with their parents in terms of average points allocated to aggressive behaviour tendency sub-dimensions. It was found out that sex and age of children, number of sisters and brothers, sequence of birth, mother's education, father's education, his or her social status in the school he or she is attending, performance in school, disciplinary punishments, whether he or she thinks that he or she is nervous, whether he frequently fights with other children, other childer with iiiwhom he or she fights, books and films they like to read and watch, and reasons for living in an orphanage create a difference in terms of total aggression points. In addition to this, interactions including the place where the child is living x age, the place where the child is living x mother's education, the place where the child is living x books and film he or she likes to read and watch make a difference regarding total points allocated to each category of aggressive behaviour tendency. Key word: Aggression, Orphanage.