Yaşlı tüketicilerin pazara yönelik tutumlarına cinsiyetin etkisi
The Effect of gender on attitudes of elderly women towards market
- Tez No: 104542
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİTTİN KALINKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev İdaresi ve Aile Ekonomisi Ana Bilim dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YAŞLI TÜKETİCİLERİN PAZARA YÖNELİK TUTUMLARINA CİNSİYETİN ETKİSİ Petek Ece UYANIK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev İdaresi ve Aile Ekonomisi Anabilimdalı Danışman : Prof. Dr. Velittin KAUNKARA Araştırma Ankara'da yaşlı tüketicilerin pazara yönelik tutumlarına cinsiyetin etkisini belirlemek amacı ile planlanmış ve yürütülınüştur. Çalışına kentsel alanda Migros, Real ve Beğendik mağazalarında alışveriş yapan 300 yaşlı birey üzerinde yapılmıştır. Yaşlı tüketicilerin pazara yönelik tutumlarına cinsiyetin etkisi; fiyat, kalite, marka, mağaza, satış personeli, ambalaj ve reklam tutumları olarak yedi başlık atanda incelenmiştir. Araştırmanın geçerlilik ve güvenirliliğini test etmek amacıyla 25 yaşlı üzerinde bir ön deneme yapılmış ve istatistik analiz sonucunda 59 tutum cümlesinden 40'ının modelin yapısına uygun olduğu belirlenmiştir. Bu 40 tutum cümlesinde madde-toplam korelasyonuna bakıldığında.239 ile.847 arasında olduğu görülmüştür. Ölçeğin toplanabiürlik özelliğini bozacağı dikkate alınarak faktör yükü 0.40'ın altında olan cümleler analizden çıkarılmıştır. Yaşlı tüketicilerin pazara yönelik tutumları 40 Likert tipi cümleye verdikleri yanıtlarla ölçülmüştür. Araştırma sonucunda; yaşlı kadınların ve erkeklerin mpermarketlerden en çok gıda maddeleri alışverişi yaptıkları, satm alma sırasında bireysel deneyimlerden yararlandıkları ve kaliteye önem verdikleri bulunmuştur. Yaşlı tüketicilerin pazara yönelik fiyat, kalite, marka, mağaza, ambalaj ve reklam tutumları üzerinde cinsiyetin etkili olmadığı, kadın ve erkeklerin benzer tutum içinde oldukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECT OF GENDER ON ATTITUDES OF ELDERLY CONSUMERS TOWARDS MARKET Petek Ece UYANIK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics Supervisor: Prof. Dr. Velittin KALINKARA This research has been planned and carried out for the purpose of determining the effect of gender on attitudes of elderly consumers towards market. The study has been carried out on 300 elderly people who have recently purchased residences from large stores of Migros, Real and Beğendik in the urban area. The effect of gender on attitudes of elderly consumers towards market have been examined under seven topics in terms of price, quality, brand, store, sales personel, package and adviitesement attitudes aspects. In order to test the validity and safety of the research, a prior test was made on 25 elderly person and from the 59 manner of conduct clauses 40 of mem were determined to be convincent to the structure of the model. When looked at the total substace correlation of the rest 40 of the manner of conduct clauses they ate seen in between 239 and 847. The clauses under 0.40 factor burden are deducted from the analyses by taken into account that they will destroy the cumulative ability of the scale. The' effect of gender on attitudes of elderly consumers towards market have been measured with their responses to 40 Likert type sentences. As a result of this study, it was found that elderly people and men buy foodstuffs, use their individual experiences at most and attach importance to quality.