Depremzede olan ve olmayan gençlerin kaygı ve depresyon düzeylerinin incelenmesi
A study on the levels of anxiety and depression in adolescents who experienced earthquake and who did not
- Tez No: 104541
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FATMA ALİSİNANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi sırasında bölgede bulunan, depremi yaşayan ve depremden sonra Ankara merkezdeki Anadolu liselerine devam eden gençler ile, 17 Ağustos 1 999 Marmara Depremi sırasında bölgede bulunmayan ve depremi yaşamayan gençlerin durumluk-sürekli kaygı ve depresyon düzeylerinde cinsiyet, kardeş sayısı, doğum sırası, annenin çalışma durumu, maddi-manevi kayıplar gibi değişkenlerin farklılığa neden olup olmadığı karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırma, Ankara il merkezindeki Anadolu liselerinde dokuzuncu ve onuncu sınıflara devam eden, 60'ı depremi yaşamış ve 60'ı depremi yaşamamış olmak üzere toplam 120 genç ile birlikte yürütülmüştür. Araştırmada, gençler ve aileleri hakkında bilgi edinmek amacıyla araştırmacı taralından hazırlanmış olan“Kişisel Bilgi Formu”, gençlerin kaygı düzeylerini belirlemek için Öner ve Le Compte (1983)^“Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri”ve depresyon düzeylerini belirlemek için Öy (1990)'ün geliştirdiği“Çocuklar için Depresyon ölçeği”kullanılmıştır. Gençlerin kaygı ve depresyon düzeylerinde bazı değişkenlerin farklılık yaratıp yaratmadığı araştmTiakamacrylattes^ testi uygulanmıştır. Depremi yaşayıp yaşamadıklarına göre gençlerin durumluk-sürekli kaygı ve depresyon düzeyleri puan ortalamaları arasmda istatistiksel olarak önemli bir fark olduğu, ve her iki gruptaki gençlerin cinsiyetlerinin ve depremi yaşayan gençlerin maddi kayıplarının dururduk ve sürekli kaygı puanlarında anlamlı fark yarattığı bulunmuştur. Diğer taraftan, cinsiyetin ve maddi kayıpların depresyon düzeylerinde ististiksel olarak önemli bir farklılığa neden olmadığı belirlenmiştir. Kardeş sayısı, doğum sırası, annelerin çalışma durumu ve depremi yaşayan gençlerin birinci derece dışmda yakm kayıplarının olup olmaması değişkenlerinin ise, ne durumluk-sürekli kaygı ne de depresyon puanlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklara neden olmadığı saptanmıştır. Depremi yaşayan gençlerin durumluk kaygı, sürekli kaygı ve depresyon düzeyleri arasındaki korelasyonlar incelendiğinde, her birinin arasmda pozitif yönde önemli ilişkilerin olduğu görülmüştür. Diğer taraftan, depremi yaşamamış olan karşılaştırma grubunda ise yalnızca durumluk kaygı ve sürekli kaygı düzeyleri arasmda pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu ancak kaygı puanlan ile depresyon puanlan arasmda anlamlı bir ilişki olmadığı belirlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda deprem bölgelerinde yaşayan ve depremin kaçınılmaz olduğu tüm bölgelerde anne-babalara, eğitimcilere, sağlık kurumlarına ve deprem sonrası yeniden yapılandırmada görev alan tüm birimlere ve meslek gruplarına kaynak olmak amacı ile bazı öneriler getirilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Kaygı, durumluk kaygı, sürekli kaygı, depresyon, deprem
Özet (Çeviri)
In this study, the state-trait anxiety and depression levels in the adolescents who were living in the region during the 17 August 1999 Marmara earthquake, experienced the earthquake and are continuing their education at highschools in Ankara city, and in adolescents who were not living in the region during the 17 August 1999 Marmara earthquake and did not experience the earthquake were comparatively investigated for differences with respect to variables such as gender, number of siblings, birth order, socio-economic condition and losses of property and relatives. The study was carried out with the participation of a total of 120 adolescents, 60 of which experienced the earthquake and 60 did not, attending 9* and 10* grades at highschools in Ankara city. In the study, a“Personal Information Form”prepared by the researcher was used in order to obtain information about the adolescents and their families, the“State-Trait Anxiety Inventory”of öner and Le Compte (1983) to determine the anxiety levels and the“Children's Depression Inventory”adapted by Oy (1990) to determine the depression levels of the adolescents. The Mest, variance analysis and KruskalWallisH-test were used in order to investigate whether or not some variables affected the anxiety and depression levels of liie adolescents. The results of the study indicated that there are statistically significant differences between die state-trait anxiety and depression levels of the adolescents with respect to theirhaving experienced the earthquake or not It was also determined that gender in both group of adolescents and property losses in the adolescents who experienced the earthquake caused significant differences among their state and trait anxiety levels. On the other hand, gender and property losses did not have any statistically significant effect on the depression levels. Number of siblings, birth order, mother's working or not working and the adolescents who experienced earthquake having or not having losses of relatives except for the first order, did not cause any statistically significant differences in neither the state-trait anxiety levels nor the depression levels. It was determined that there were significant positive correlations between each of the state anxiety, trait anxiety and depression levels fix the adolescents who experienced the earthquake. However, in the comparison group of adolescents who did not experience the earthquake, there was significant positive correlation between the state anxiety and trait anxiety levels only, where as there was no significant relation between anxiety levels and depression levels. In the light of these findings, recommendations were made to provide guidance to parents and educators living in areas with a high risk of earthquakes, and to health institutions and all agencies and professionals involved in earthquake reconstruction activities. KEY WORDS: Anxiety, state anxiety, trait anxiety, depression, earthquake