Bulanık küme teorisinin envanter kontrol sistemlerine uygulanması
An Application of the fuzzy set theory to inventory control models
  1. Tez No: 104548
  2. Yazar: GÖZDE YAZGI TÜTÜNCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN APAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BULANIK KÜME TEORİSİNİN ENVANTER KONTROL SİSTEMLERİNE UYGULANMASI Gözde Yazgı TÜTÜNCÜ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İstatistik Anabilim Dalı Danışman : Doç.Dr.Ayşen APAYDIN Dünyada ve ülkemizde bugüne değin bir çok bilim dalında kullanılan ikili mantığın 0 - 1 önermelerine karşın gerçek hayatta verilerin kesin olmamasına dayanarak üç veya daha fazla önermeler yapan bulanık mantık kullanılmaya başlanmıştır. Bulanık mantık teorisinin zaman içinde gelişmesi ve bulanık mantığın bulanık kümeler kullanarak akıl yürütmeler yapmasıyla birlikte çok daha hassas, verimli ve etkili sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışmada bulanık mantığın doğuşu ve gelişimine, bulanık küme teorisindeki temel tanımlara ve bulanık kümeler teorisinin envanter kontrol sistemlerine uygulanmasına yer verilmiştir. Çalışmanın amacı, bulanık veriler kullanılarak toplam maliyeti minimum yapan bir bulanık envanter kontrol modeli tanımlamaktır. 2001, 48 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Bulanık Küme, Bulanık Sayılar, Envanter Sistemleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis AN APPLICATION OF THE FUZZY SET THEORY TO INVENTORY CONTROL MODELS Gözde Yazgı TÜTÜNCÜ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Statistics Advisor : Assoc.Prof.Dr.Ayşen APAYDIN As opposed to the 0-1 propositions of the binary logic used in many branches of science both in the world and in our country, fuzzy logic has gained usage which is able to make more than three or more propositions, due to the uncertainty of the real life data More sensitive, efficient and effective results have been obtained by the developments in the fuzzy logic theory and the use of fuzzy sets in fuzzy logic to make reasoning. In this study, the origins of and the progresses in fuzzy logic, some fundamental definitions of fuzzy set theory and the application of the fuzzy set theory to inventory control models has been considered. The aim of the study is to develop a fuzzy inventory model, which minimizes the total cost by using fuzzy data. 2001, 48 pages KEYWORDS : Fuzzy set, Fuzzy numbers, Inventory models t£îK&"D,,aBÖ