Silindirik kulaklı pullukların bilgisayar destekli tasarımı
Computer aided design of the cylindrical mouldboard plows
  1. Tez No: 104551
  2. Yazar: CENGİZ İSMAİL ÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARİF EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SİLİNDİRİK KULAKLI PULLUKLARIN BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIMI Cengiz İsmail ÇAY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinalan Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Mehmet Arif EROL Bu çalışmada silindirik kulaklı bir pulluğun, tasarım parametreleri literatür ve uygulamadaki örneklerden yararlanılarak ortaya konulmuş ve bunların hesaplanmasında bilgisayar programlarından yararlanma olanaktan incelenmiştir. Silindirik kulaklı pulluğun tasarımında dört ana parçanın üzerinde durulmuştur. Bunlar, etken yüzey (aktif yüzey), taban demiri, kulaklı pulluk çatılan ve üç nokta bağlantı düzenidir. Kulaklı pulluk etken yüzeyinin tasannu için Gorjatchkin'in önerdiği yöntem kullanılmıştır. Bu yönteme göre etken yüzeyin ilk önce düşey izdüşümü (önden görünüş) çizilir ve yöneltgen eğri (doğrultman) oluşturularak, yöneltgen eğri yardımı ile yatay izdüşüm (üstten görünüş) ve profil izdüşüm (sol yandan görünüş) elde edilir. Taban demiri tasanmında ise taban demiri uzunluğu ile alt ve yan kavrama paylan ele alınmıştır. Gövdenin tasannu bu şekilde yapıldıktan sonra tasannu yapılan kulaklı pulluk gövdeleri bir çatı üzerine yerleştirilmiştir. Son olarak tasarımı yapılan silindirik kulaklı pulluğun üç nokta bağlantı düzeni, standartlara bağlanmış çizelge değerlerinden yararlanmak suretiyle tasarlanmıştır. Bir bütün olarak silindirik kulaklı pulluğun tasannu için gerekli olan bu parametrelerin hesaplayabilmesi amacıyla QBASIC programlama dili ile yazılımlar yapılmış, daha sonra bu yazılımlar VISUAL BASIC programına aktanlarak komple bir silindirik kulaklı pulluk temel parametrelerini hesaplayan bir paket program olarak kullanıcıya sunulmuştur. Hazırlanan bu program yardımı ile tasarım çalışmasının daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. 2001, 44 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Kulaklı pulluk etken yüzeyi, kulaklı pulluk uç demiri, taban demiri, kulaklı pulluk çatısı, üç nokta bağlantı tertibatı, bilgisayar destekli tasanm.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis COMPUTER AIDED DESIGN OF THE CYLINDRICAL MOULDBOARD PLOWS Cengiz Ismail ÇAY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor : Prof. Dr. Mehmet Arif EROL In this study, the design parameters of a cylindrical mouldboard plow and the possibilities of computer aided calculation of these parameters were examined. Four main pieces of the cylindrical mouldboard plow parts were focused. These are the active mouldboard plow surface, the slade, mouldboard plow frogs and three point linkage mounting system. Gorjatchkin's model was used for the design of the active mouldboard plow surface. In this method, firstly, the vertical projection (front view) of the plow active surface was drawn. This approach helped to from directrix horizontal projection (upper view) and profile projection (left view) with aid of directrix. Secondly, the slade length, bottom and side edges were dealt with in the design of the plow heel. After designing the body with this way, the designed mouldboard plow bodies were mounted on a frog. Finally, cylindrical mouldboard plow was designed by preparing and using of the standardised table values. Softwares were developed in QBASIC programme in order to calculate the parameters required for the design of entire cylindrical mouldboard plow. These softwares were transferred to the VISUAL BASIC programme and presented to the user as a user friendly package programme in which calculates the basic parameters of a cylindrical mouldboard plow. It has been aimed that mouldboard plow design can be done practically and user friendly with the help of written programme. 2001, 44 pages. KEY WORDS: Mouldboard plow active surface, plow shores, the slade, mouldboard plow frogs, three point linkage mounting system, computer aided design.