Gem çift sisteminin morötesi tayflarının analizi
Analysis of ultraviolet spectra of binary system gem
- Tez No: 104550
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEHMİ EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi a GEM ÇİFT SİSTEMİNİN MORÖTESİ TAYFLARININ ANALİZİ Osman KARAKUŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Astronomi ve Uzay Bilimleri Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Fehmi EKMEKÇİ Bu çalışmada, etkin bir çift yıldız sistemi olan o* Gem'in IUE tayfları çalışılmıştır. 1979-1986 yıllan arasında gözlenmiş olan bu tayflar IDL (Interactive Data Language) programı aracılığıyla NASA IUE arşivinden elde edildi. Turn tayflar NEWSIPS indirgeme programı ile indirgenmiş olup, 25 LWP, 8 LWR ve 5 SWP yüksek ayırma güçlü ve 3 L WR, 14 S WP düşük ayırma güçlü tayflardır. Bu tayflarda, kromosferik ve geçiş bölgesinde oluşan ve etkinlik belirteci olan salma çizgileri görüldü. Salma çizgi akıları ile eşdeğer genişlikleri, zaman veya yörünge evresine bağlı herhangi bir akı değişiminin olup olmadığım incelemek üzere Gauss profili fiti yapılarak hesaplandılar. Zamana ve yörünge evresine bağlı bir akı değişiminin varolduğu ve bu değişimin fotometrik ışık eğrisi değişimi ile uyumlu olduğu bulundu. Akı değişimi ile hem zamanlı yapılan ışık eğri değişimlerinin karşılaştınlmasıyla, sistemin leke etkinliği ile, moröte akı değişimi arasındaki ilişki gösterilmiştir. Bundan başka, a Gem'in tayfları mukayese yıldızı olarak alman p Gem'in tayftan ile karşılaştırılarak moröte artığının olmadığı sonucu çıkarılmıştır, a Gem'in Mg II h ve k radyal hız eğrileri, Eker (1986b) ve Duemmler vd (1997)'nin verileri ile iyi bir uyum göstermiştir. Sistemin sinusoidal Mg II radyal hız eğri çözümü, sisteme ait yörünge parametrelerini e=0, 19.607±0.008 gün, K=34.86± 2.33 km/s, y=49.42± 1.87 km/s ve T0=2445972.53± 0.28 vermektedir. Moröte akı verileri etkinlik çevrimini belirleyebilecek kadar yeter sayıda ve uygun bir dağılımda olmadıkları için, moröte akısı etkinlik çevriminin kestirimi başarısız olmuştur. 2001, 101 sayfa Key Words : RS CVn olaylan, moröte tayflan, ct Gem
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master's Thesis ANALYSIS OF ULTRAVIOLET SPECTRA OF BINARY SYSTEM a GEM Osman KARAKUŞ Ankara Üniversitesi Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Astronomy and Space Sciences Supervisor : Asist Prof. Dr. Fehmi EKMEKÇİ In the present thesis, the IUE spectra of an active binary system, a Gem, have been studied. These spectra were observed in 1979-1986 period and taken from the NASA IUE archieve by means of IDL (Interactive Data Language) program. All the spectra have aNEWSIPS reduction and consist of 25 LWP, 8 LWR and 5 SWP images in high resolution, and 3 LWR and 14 SWP images in low dispersion. The emission lines, identified as activity indicators and originating in the chromosphere and transition region, are seen in the spectra. The emission line fluxes and equivalent widths are computed based on Gaussian profile fitting procedures to examine the existing of any line flux variation depend on time or orbital phases. It was found that there is a flux variation with time and orbital phases which in a good agreement with the photometric light curve variation. By comparing the flux variation with the simultaneous light curve variation, it could be shown that there is a relation between the ultraviolet flux variation and the spot activity of the system. Moreover, it was inferred that there is not an ultraviolet excess of the o Gem by comparing the spectra of P Gem taken as a comparison star. The Mg II h and k radial velocity curves of the o Gem were in a good agreement with data obtained by Eker (1986b) and Duemmler et al. (1997). The sinusoidal Mg II radial velocity curve solution of the system gives e=0, 19.607±0.008 days, K=34.86± 2.33 km/s, -f=49.42± 1.87 km/s and To=2445972.53±0.28. Since the ultraviolet flux data are not in convenient distribution and not enough to determine the activity cycle, the evaluation of the ultraviolet flux activity cycle was in failure. 2001, 101 pages Key Words : RS CVn phenomena, ultraviolet spectra, a Gem