Konvansiyınel X-ışın sistemlerinde kalite kontrol uygulamalarının standardizasyonu
Standardizastion of the quality control applications for conventional X-ray systems
  1. Tez No: 104559
  2. Yazar: AYKUT ERDAMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN BOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KONVANSİYONEL X-ISINI SİSTEMLERİNDE KALİTE KONTROL UYGULAMALARININ STAND ARDİZASYONU Aykut ERDAMAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Doğan BOR Bu çalışmanın amacı, radyografik ve floroskopik x-ışın sistemlerinin rutin kalite kontrol ve kabul testlerinde kullanılan alternatif tekniklerin belirlenmesi ve standart yöntemlerin çıkartılmasıdır. Kalite kontrolü yönünden olanakları farklı olan Radyoloji Bölümleri için referans bir kaynak hazırlanmıştır. Bu kapsamda, her bir yönteme ait teori verilmiş ve x-ışın sisteminin teknik parametreleri her bir yöntem ile ölçülerek sonuçlar karşılaştırılmıştır. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyodiagnostik Bölümünde ve Başkent Hastanesi Radyoloji Bölümünde yedi adet radyografik, üç adet floroskopik olmak üzere toplam on adet sistemde testler gerçekleştirilmiştir. 2001, 159 sayfa ANAHTAR KELİMELER : X-ışını, radyografi, floroskopi, standardizasyon, kalite kontrol, kabul testi, dozimetre, hasta dozu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters-Thesis STANDARDIZATION OF THE QUALITY CONTROL APPLICATIONS FOR CONVENTIONAL X-RAY SYSTEMS Aykut ERDAMAR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Engineering Physics Supervisor : Prof. Dr. Doğan BOR The purpose of this study is to determine the alternative techniques of routine quality control and acceptance tests of radiographic and fluoroscopic x-ray systems and, as well as derivation of standard methods. Therefore a reference test book which will respond to the needs of Radiology Department of different resources is prepared. The related theory specific to each technique is given, and technical parameters of the x-ray systems have been measured and results of each techniques are compared. Quality control and acceptance testing of seven radiographic and three fluoroscopic x-ray systems in Ankara University Medicine Faculty Radio Diagnosis Department and Başkent Hospital Radiology Department are carried out. 2001, 159 pages Key Words : X-ray, fluoroscopy, radiographic, standardization, quality control, acceptance test, dosimeter, patient dose