Tokat ilinde bitkisel üretimde tarımsal mücadele uygulamaları ve çiftçilerin ilaç kullanımı konusundaki bilgi düzeyleri ile bilgi kaynakları üzerine bir araştırma
A Research on the plant protection practices of farmers production and their knowledge level and information sources about pestisit usage in Tokat province
  1. Tez No: 104579
  2. Yazar: ESEN ORUÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL TALUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 560
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Tokat ilinde üreticilerin mevcut tarımsal mücadele uygulamalarının, bu konudaki bilgi düzeylerinin, bilgi kaynaklanıl m ve çevre dostu gelişmiş mücadele sistemlerini uygulamaya ne ölçüde hazır olduklarının ortaya konması, buna dayalı olarak yörede Entegre Tarım Mücadelesinin benimsenmesi ve yaygınlaştırılması içi yürütülecek yayım çalışmalarına yönelik öneriler geliştirilmesidir. Bu amaçlara ulaşmak üzere, Tokat İlinde ilaçlamanın en yoğun şekilde yapıldığı beş ilçe araştırma bölgesi olarak belirlenmiş, bu ilçelerdeki 25 köyde faaliyet gösteren üreticiler araştırmanın ana veri kaynağı olarak seçilmiştir. Buna ilave olarak, yörede üreticilerin mücadele konusunda en önemli bilgi kaynaklan olması nedeniyle, Tarım İl Müdürlüğü elemanları (Bitki Koruma Şubesi, Köy Grup Teknisyenleri, Çiftçi Eğitim ve Yayım Şubesi) ve taran ilaç bayileri ile de görüşmeler yapılmıştır. Bu şekilde, 154 üretici, 78 Tarım İl Müdürlüğü elemanı ve 31 ilaç bayii ile, anket çalışmaları gerçekleştirilerek, araştırmanın temelini oluşturan veriler elde edilmiştir. Araştırmada incelenen tarım işletmeleri, arazi büyüklüğü ve ağırlıklı olarak üretilen ürün kriterlerine göre gruplara ayrılmış, veriler bu kriterlere göre de değerlendirmeye alınmıştır. Üreticilere ilişkin bulgulara göre, araştırma yöresinde faaliyet gösteren üreticiler tarımsal mücadele uygulamalarını büyük ölçüde kimyasal savaşıma dayalı olarak yürütmekte, bunu da genelde bilinçsiz bir şekilde yapmaktadırlar. Üreticilerin, özellikle çevre ve insan sağlığı konularında bilinçli ve duyarlı olmadıkları ifade edilebilir. Üreticilerinin önemli bir bölümünün kimyasal mücadele ile ilgili önerilere uymadığı, yüksek dozda ilaç kullanımının yaygm olduğu görülmektedir. Gerek üreticiler, gerekse Tarım İl Müdürlüğü elemanları ve ilaç bayileriyle yapılan görüşmelerden elde edilen bilgilere göre, yöredeki üreticiler çevre dostu gelişmiş tarımsal mücadele sistemlerini uygulamaya hazır değildir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, Tarım İl Müdürlüğü elemanları ve ilaç bayileri, tarımsal mücadele konusunda üreticilerin en çok başvurduğu bilgi kaynaklandır. Bu nedenle, üreticileri yönlendirecek ve önderlik edecek konumda olan bu elemanların ve bayilerin, konuyla ilgili belirleyici bir önem taşıdığı ifâde edilebilir. Bulgulara göre, üreticilerin tarımsal mücadele uygulamalanyla birebir ilgili olan ve onlara bu konuda bilgi götürme görevini de yürüten, Bitki Koruma Şubesi elemanları arasında, Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü mezunu olanların oranı oldukça düşüktür (% 5.00). Bitki Koruma Şubesinde bulunan elemanların uzmanlık alanlarıyla ilgili kurslara çok yoğun olarak katılmadıkları, bu şubede konularıyla ilgili hiçbir kursa katılmayan elemanlar bulunduğu belirlenmiştir. Tanmsal mücadele konusunda, yurt dışında herhangi bir aktiviteye katılan ya da yayın takip eden eleman bulunmamaktadır. Tanmsal mücadele konusunda Tarım ti Müdürlüğü elemanları kadar etkili olduğu anlaşılan ilaç bayilerinin yarısından daha az bir bölümü (% 45.16) Ziraat Mühendisi, çok küçük bir kısmı (% 3.13) Bitki Koruma Bölümü mezunudur. 2001, 526 sayfaAnahtar Kelimeler :Tanmsal Mücadele, Kimyasal Mücadele, Bitki Koruma, Entegre Tarım Mücadelesi, Çevre Dostu Tanmsal Mücadele Uygulamaları, Bilgi Düzeyi, Bilgi Kaynaklan.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to determine existing plant protection practices of farmers who are in Tokat province, their knowledge level, their information sources, how far they are ready to implement environment friendly plant protection methods, and based on these data to develop proposes for extension works on diffusion and adoption of Integrated Pest Management ( IPM ) methods. Five districts in Tokat province and 154 farmers in those districts were selected as main data source for the purpose of reaching research objectives. Furthermore, Province Directory of Ministry of Agriculture staff ( from Plant Protection and Farmer Training and Extension branches and, Village Extension Workers- 78 persons ) and agricultural pesticide dealers ( 3 1 persons ) were also included in research study as other information sources and essential data were obtained. Farms were groupped according to farm size and cropping pattern and data were evaluated in this respect. Fanners usually use chemical methods unconsciously for plant protection in research area. It can be expressed that farmers are not conscious and sensitive on public health and environment The main part of the farmers don't conform to suggestions on chemical methods and use high dose chemicals. Farmers are not ready to use environment friendly systems in research area, according to data which were obtained from Province Directory of Ministry of Agriculture staff and pesticide dealers. Province Directory of Ministry of Agriculture staff and agricultural pesticide dealers are the main information sources for the farmers in the field of plant protection. These people who direct and lead to fanners are the main determinants in this study. According to findings of this research, the percentage of the Plant Protection branch staff who are related with farmers' plant protection practices and also main information source, and who were graduated from Plant Protection Departments of Agricultural Faculties is quite low ( 5 % ). Furthermore, there are some staff who have never participated any in- service course on Plant Protection in these branch. There isn't any staff who was participated to any activity in abroad and who are following any publication from abroad. Less than half ( 45.16 % ) of the agricultural pesticide dealers who are effective as much as Plant Protection branch staff on farmers' behaviours are Agricultural Engineer and only small part of them ( 3.13 % ) are graduated from Plant Protection Departments of the Agricultural Faculties. 2001,526 pagesKey Words : Pest Management, Pestisit Usage, Plant Protection, Integrated Pest Management (IPM), Environment Friendly Plant Protection Methods, Knowledge Level, Information Sources.