Tokat ili bağlarında ekolojik koşullara bağlı olarak yabancı otların dağılımı
Distribution of weed species according to the ecological factors in vineyards in Tokat province
  1. Tez No: 301114
  2. Yazar: NEVAL TOPCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜSTEM CANGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bağcılık, Tokat ilinde bitkisel üretim bakımından önemli bir yerdedir. Fakat üzüm üretimi sırasında karşılaşılan sorunlardan biri olan yabancı otlar büyük problem oluşturmaktadır. Bu çalışma ile; Tokat ili bağlarında sorun oluşturan yabancı ot türlerinin yaygınlık ve yoğunluklarının saptanması, yabancı otların dağılımı üzerine etki eden önemli ekolojik parametrelerin belirlenmesi ve bölgede yabancı otlarla mücadelede karşılaşılan sorunları ortaya konularak alternatif çözümlerin geliştirilmesine katkı sağlanması hedeflenmiştir. Tokat bölgesi bağlarında, 3 monokotil, 25 dicotil olmak üzere 25 familyaya ait 59 cins ve 67 yabancı ot türü saptanmıştır. İlkbaharda yapılan surveylerde 40 yabancı ot türü, sonbaharda ise 40 yabancı ot türü saptanmıştır. Tokat genelinde ilkbahar sürveylerinde Senecio vernalis Wald. and Kit., Thlapsi arvense L., Stellaria media L. Vill. ve Lamium amplexicaule L. en sık rastlanan ve yoğunluk oluşturan türler olarak görülmüş, Convolvulus arvensis L. ve Tribulus terrestris L.'in sonbahar surveylerinde oranlarının en yüksek olduğu belirlenmiştir. Örnekleme yapılan bağ topraklarında O.M. (Organik madde), Na, K içerikleri açısından büyük bir varyasyona sahip olmalarına rağmen, bitkilerin dağılımına etki edecek düzeyde farklılık göstermemişlerdir. Ancak P ve CaCO3 yabancı ot florasını etkileyecek düzeyde farklılık gösterdiği saptanmıştır. Tokat'ta bağ üreticileriyle yapılan anket çalışması ile Tokat ili bağcılık potansiyeli ve üreticilerin yabancı ot mücadelesine karşı nasıl bir yol izlediği belirlenmiştir. Ankete katılanların kimyasal mücadele konusunda bilinçsiz oldukları, hangi ilacı ne zaman uygulayacakları gibi konularda eksik oldukları saptanmıştır. Ayrıca bitkisel üretime verdiği verim ve kalite kayıplarına rağmen çiftçilerin yabancı ot mücadelesine yeterince önem vermedikleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Grape production in Tokat Province is important in plant production. However weeds are one of the major problems encountered in grape production. The purposes of this study were to improve alternative solutions in management though determining on the distribution of weeds in grape orchards, and revealing the problems encountered in weed management. In the vineyards of Tokat, 59 varieties and 67 weed species belonged to 28 families which were consisted of 3 monocotyledonous, 25 dicotyledonous were identified. 30 weed species in spring and 30 species in autumn were recorded in all over the Tokat. The most frequently and intensely encountered weed species in spring surveys were; Senecio vernalis Wald. and Kit., Thlapsi arvense L., Stellaria media L. Vill. and Lamium amplexicaule L. The rate of Convolvulus arvensis L. and Tribulus terrestris L.were higher as compared to the other species in autumn. Although variation coefficiencies of organic matter, Na and K were high in vineyards of soil sampled, these soil properties had no effect on weed distribution. However P and CaCO3 had significant effect on weed flora. Possible potential of viticulture and planters? way for struggling against weeds have been determined with the questionnaires conducted in Tokat province in Turkey. It has been detected that the participants of the questionnaires are lack of the knowledge for that how and when they should use or not use the chemicals. The results of questionnaires revealed that viticulters are not giving enough considerations on weed management in spite of well known adverse effects on yield and quality.