Toprak blokları ve viyollerde üretilmiş fideler için kullanılabilecek bir dikici ünite tasarımı
Design of a transplanting unit for seedling blocks and plastic pots
  1. Tez No: 104585
  2. Yazar: HOSSEİN H.A.ALİZADEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Doktora Tezi TOPRAK BLOKLARI VE VİYOLLERDE ÜRETİLMİŞ FİDELER İÇİN KULLANILABİLECEK BİR DİKİCİ ÜNİTE TASARIMI Hossein H.A.ALIZADEH Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Ramazan ÖZTÜRK Bu çalışmada, sıkıştırılmış toprak bloklu ve viyollerde yetiştirilmiş fideleri dikebilecek bir fide dikim makinası prototipi geliştirilmiştir. Makine traktör üç nokta askı sistemine asılmış ve hidrolik sistemden tahrik edilmiştir. Makina, en önemli elemanı olan fide dikim ünitesinin yanında, ana çatı, çizi açıcı ünite, çizi kapatıcı ünite, fide tablası, kullanıcı oturma yeri ve hareket iletim sistemi bölümlerinden oluşmaktadır. Makine üzerinde laboratuvar ve tarla denemeleri gerçekleştirilmiştir. Deneme materyali olarak sıkıştırılmış toprak bloklu ve viyollerde yetiştirilmiş domates ve hıyar fideleri kullanılmıştır. Denemelerden önce bu fidelere ilişkin bazı fizikomekanik özellikler belirlenmiştir. Killi tınlı bir toprak bünyesine sahip 50x30 m ölçülerindeki deneme parselinde üç farklı çalışma hızında (0.72, 0.95 ve 1.2 km/h) denemeler yürütülmüştür. Denemelerde, sıra üzeri dağılım düzgünlükleri, dikim derinlikleri, fidelerin düşeyle yaptıkları açı ve sıradan sapma değerleri ile iş verimine ilişkin veriler elde edilmiştir. Makine ilerleme hızının ve fide tiplerinin, dikim kalitesine olan etkileri istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. 2001, 79 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Fide dikim makinası, fide dikim ünitesi, hidrolik tahrik, sıkıştırılmış toprak bloklu fide, viyollerde yetiştirilmiş fide, fidelerin fizikomekanik özellikleri, sıra üzeri dağılım düzgünlükleri, iş verimi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D.Thesis DESIGN OF A TRANSPLANTING UNIT FOR SEEDLING BLOCKS AND PLASTIC POTS Hossein H.A.ALIZADEH Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor : Prof. Dr. Ramazan OZTURK In this study a prototype transplanter unit for vegetable seedling blocks and pots was designed. The machine was single row' carried by three point linkage system and the planter unit was driven by tractor hydraulic system. The machine consists of transplanting unit, implement frame, furrow opener, operator seed, power transmission system, seedling tray and seedling bed cover. During the field tests the cucumber seedling blocks and tomato pots were used as a material in this study. Before the tests some physique mechanical properties of seedling blocks have been determined. The field tests were done at three different tractor speed (0.72, 0.95, 1.2 km/h). As a result field efficiency and accuracy in plant spacing were obtained. The effects of forward speed and type of seedling blocks on planting quality were statistically evaulated. 2001, 79 pages KEY WORDS: Seedling transplanter, transplanting unit, hydraulic driven, pressed of soil seedling blocks, seedling growing in pots, physique mechanical properties of seedling, accuracy in plant spacing, efficiency