Broyler rasyonlarına katılan tek hücre proteininin (eprin) besi performansı ve bazı kan parametrelerine etkisi üzerinde bir araştırma
A research on the effects of single cell protein (eprin) in broiler diets on fattening performance and some blood parameters
  1. Tez No: 104586
  2. Yazar: GİTİ HESHMAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞAHİBE ÇALIŞKANER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Doktora Tezi BROYLER RAS YONLARINA KATILAN TEK HÜCRE PROTEİNİNİN (EPRİN) BESİ PERFORMANSI VE BAZI KAN PARAMETRELERİNE ETKİSİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTDİMA GIT I HESHMAT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Ana bilim Dalı Danışman: ProCDr. Sahibe ÇALIŞKANER B u araş turnada, 160 adet günlük broyler c ive iv,“ Tes adüfB loklan D eneme Desenine”göre her birisi 4 tekerrür içeren 4 deneme gmbuna tesadüfi olarak dağıtılmıştır. Deneme gruplarının rasyonlanna, başlangıç periyodunda (0-3. Hafla) % 6.0, 3.0, 0.0, 0.0 balık unu ile s ıras ıyla % 0.0, 3.0, 6.0, 6.90 eprin; büyüme periyodunda (4-6. Hafta) % 3.0, 1.5, 0.0, 0.0 balık unu ile sırasıyla % 0.0, 1.5, 3.0, 3.45 eprin katılmıştır. Deneme boyunca; yapılan haftalık tartılarla canlı ağırlıklar ve yem tüketimleri saptanmış, eprinin besi performansına etkisi incelenmiştir. Elde edilen araştırma sonuçlarına göre; 0-6 haftalık dönemde sırasıyla ortalama canlı ağırlıklar, 1830.0±15.3, 1817.5±10.3, 1752.2 ±72.4 ve 1716.0± 17.5 g; canlı ağırlık artış lan, 1785.7± 10.1, 1772.7± 10.1, 1708.7± 73.1 ve 1671.5 ±17.6 g; yem tüketimleri, 3710.5± 62.7, 3913. 1± 29.7, 3834.1± 89.0 ve 3676. 1± 76.1 g; yem değerlendimıe sayılan, 2.07 ±0.03, 2.20±0.01, 2.25±0.06 ve 2.19±0.03; sıcak karkas ağırlığı erkeklerde, 1481.9±63.3, 1351. 1± 67.3, 1323.3±44.3 ve 1266.4±42.9 g, dişilerde ise 1147.1±16.6,1194.4±43.6, 1094.9±43.2ve 1078.1±63.8g; karkas randımanı e±eklerde, 0.67±0.012, 0.65±0.006, 0.65±0.007, 0.64±0.01 1, dişilerde ise 0.63± 0.004, 0. 65±0.007, 0. 64±0.003,0. 65±0.006 ile gruplan temsil eden piliçlerden alınan kan örneklerinde hemoglobin erkeklerde, 9.15±0.15, 9.00±0.14, 8.75±0.33, 8.65±0.24 g /100, dişilerde ise, 7.15± 0.06, ı m7.15±0.11, 7.80±0.25, 7.32±0.16 g/100; hematokrit değeıieri eıkekleıde, 32.06±1.65, 32.47±0.98, 36.16±0.88, % 32.86±0.56, dişilerde ise 32.97±1.40, 32.10±1.22, 33.10±0.71, % 30.62±0.36; eritrosit sayılan erkeklerde, 3.04±0.16, 3.17±0.12, 3.25±0.19, 3.22±0.12 milyon/mm3, dişilerde ise 2.94±0.13, 2.90±0.05, 2.89±0.25, 2.71±0.25 milyon/mm3; lökos it sayılan erkeklerde, 2883±401, 2840±530, 2632±806 milyon/mm3, dişilerde ise, 2493±537, 2407±730, 2455±862, 2400±111 milyon/mm3, karaciğerde RNA miktarlan; erkeklerde, 8.15±0.48, 8.20±0.48, 8.00±0.69, 7.92±0.26 g/kg, dişilerde ise, 11.0±0.21, 11.15±5.07, 10.92±0.66, 10.87± 0.33 g/kg olarak bulunmuştur. 0de edilen s onuçlara göre 0-3 haftalık periyotta C AA bakımından gruplar arasında önemli farklılık görülmüştür (PO.05). Duncan testi uygulandığında %3 eprin + %3 balık unu içeren rasyonla beslenen 2. grup hayvanlarda C AA en yüksek bulunmuş, ilk 3 grup araş ında bu parametre bakımından önemli bir farklılık görülmemiştir (P>0.05). İncelenen diğer kriterler bakımmdan deneme gruplan arasında istatistiksel bir farklılık bulunmamıştır (P>0.05). ANAHTAR KELİMELER:Maya (eprin), broylerrasyonları, canlı ağniık, yem tüketimi, yemden yararlanma, kaıkas randımanı, besi performansı, hemoglobin, hematokrit, eritrosit, lökos it, RNA
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis A RESEARCH ON THE EFFECTSOFSINGLE CELL PROTEIN (EPRIN)IN BROILER DIETSON FATTENING PERFORMANCE AND SOME BLOOD PARAMETERS GMHESHMAT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: ProtDr. Sahibe ÇALIŞKANER In this research, 160 day old broilerchicks were randomly distributed into 4 experimental groups, each heaving 4 replicates, according to“Randomized Blocks Design”. During the initial period (0-3 weeks)6.0,3.0, 0.0, 0.0%fishmeal and 0.0, 3.0, 6.0, 6.9 % eprin were added respectively in the starter diets of experimental groups and in the growerperiod(4-6weeks)3.0, 1.5,0.0,0.0 % fis h meal and 0.0, 1.5, 3.0, 3.45 % eprin were added to growerdiets. The groups containing 0.0% eprin were considered control and the others were compaired with these groups. During the trial, live weights and feed consumptions were determined weekly and the effects of eprin on the lattening perfbimance were investigated. According to the results obtained atthe end ofthe 0-6 weeks experimental period of broiler; average live weights, 1830.0±15.3, 1817.5±10.3, 1752.2±72.4, 1716.0±17.5 g; liveweightgains 1785.7±10.1, 1772.7±10.1, 1708.7±73.1, 1671.5±17.6g; feed consumptions 3710.5±62.7, 3913. 1± 29.7, 3834.1±89.0, 3676.1±76.1 g; feed efficiency ratios 2.07±0.03, 2.20±0.01, 2.25±0.06, 2.19±0.03; hot carcass values (male) 1481.9±63.3, 1351.1±67.3, 1323.3±44.3, 1266.4±42.9 g, (female) 1147.1±16.6, 1194.4±43.6, 1094.9±43.2, 1078.1±63.8 g; dressing percentage values (male),0.67± 0.012, 0.65± 0.006, 0.65± 0.007, 0.64±0.011, (female) 0.63± 0.004, 0.65±0.007, 0.64±0.003“0.65±0.006,haemoglobin values; (male), 9.15±0.15, 9.00±0.14, 8.75±0.33 8.65±0.24 g/100, (female), 7.15± 0.06, 7.15±0.11, 7.80±0.25, 7.32±0.16 g/100; heamatocrit values (male), 32.06±1.65, 32.47±0.98, 36.16±0.88, 32.86±0.56 %, (female) 32.97±1. 40, 32.10±1.22, 33.10±0.71, 30.62±0.36 %; eiytiocyte and leucocyte analysis ofblood samples ofthe chicks (male), 3.04±0.16, 3.17±0.12, 3.25±0.19”3.22±0.12 million/mm3forfemale birds 2.94±0.13, 2.90±0.05, 2.89±0.25, 2.71±0.25 million/mm3, leucocyte (maleX 2883±401, 2840±530, 2652±111, 2632±806 million/mm3, (female), 2493±537, 2407±730, 2455±862, 2400±1 1 1 million/mm3; RNA contentof the liver (male), 8.15±0.48, 8.20± 0.48, 8.00± 0.69, 7.92±0.26 g/kg, (female) 1 1.0±0.21, 1 1.15±5.07g, 10.92±0.66, 10.87±0.33 g/kg were found for the groups, respectively. According to the results obtained, live weight gains showed statistically significant differences among the experimental groups during the 0-3 weeks period (PO.05). When Duncan test was applied, it was found that the average live weight gain ofthe 2nd group animals fed the diet containing 3 %fish meal and 3 % eprin were hightests, but no significant differences were obtained among the other three groups (P>0.05). No significant differences were obtained among the groups forthe criteria investigated (P>0.05). KEY WORDS: Yeast (eprin), broiler rations, live weight, feed cons umption, feed efficiency, dres s ing percentage, fattening performance, haemoglobin, haematocrit, erythrocyte, leucocyte, RNA. IV