Etil alfa-halo-3,4-disübstitüesinnamat ile alfa-açilamino-3,4-disübstitüe sinnamik asit bileşiklerinin sentezi ve Pd/C ile indirgenme ürünleri
The Synthesis of alfa-halo-3,4-disubstitue cinnamate and alfa-acylamino-3,4-disubstitue cinnamic acid compounds and their reduction product by using Pd/C
  1. Tez No: 104600
  2. Yazar: SEVİM KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YELEKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET ETİLa-HALO-3,4-DİSUBSTİTÜESİNNAMAT ÎLE a-AÇİLAMİNO-3,4-DİSÜBSTİTÜESİNNAMİK ASİT BİLEŞİKLERİNİN SENTEZİ VE Pd/C İLE İNDİRGENME ÜRÜNLERİ Bu çalışmada, klasik organik sentez yöntemleri kullanılarak üçü orjinal altı substrat hazırlandı. Sinnamik asit türevi olan bu substratlar öncül levo dopa bileşikleridir. Prokiral olan bu bileşiklerden etil a-bromo-3,4-dimetoksisinnamat (Bileşik 2), etil a-kloro-3,4-dimetoksisinnamat (Bileşik 3) ve etil a-bromo- 3,4-dihidroksisinnamat (Bileşik 4) bileşikleri Wittig Reaksiyonu yöntemiyle ilk kez bu çalışmada sentezlenmiş olup, diğer üç substrat yani a-asetilamino-3-(3,4-dimetoksifenil)sinnamik asit (Bileşik 5), a-asetilamino-3- (3,4~di-0-asetilfenil)sinnamik asit (Bileşik 6) ve a-benzoilamino-3-(3,4- dimetoksifenil)sinnamik asit (Bileşik 7) bileşikleri uygun azlaktonlarmm hidrolizi üzerinden hazırlanmıştır. Ayrıca, sentezlenen altı bileşiğin Pd/C ile hidrojenasyonundan, 3-(3,4- dimetoksifenil)propanoik asit (Bileşik 8), metil 3-(3,4-dimetoksifenil)propanoat (Bileşik 9), 2- asetilamino - 3 - ( 3,4-dimetoksilfenil)propanoik asit (Bileşik 10), 2-asetilamino-3-(3,4-di-0-asetilfenil)propanoik asit (Bileşik 11) ve 2-amino-3-(3,4- dimetoksifenil)propanoik asit (Bileşik 12) bileşikleri olmak üzere beş indirgenme ürünü tespit edilmiştir. Temmuz, 2001 Sevim KARAT AŞ vn
Özet (Çeviri)
SUMMARY * THE SYNTHESIS OF a-HALO-3 ADISUBSTITUECINNAMATE AND a-ACYLAMINO-3^4-DISUBSTITUECINNAMIC ACID COMPOUNDS AND THEIR REDUCTION PRODUCT BY USING Pd/C In this study six substrates, three of which are original, were prepared with classical organic synthesis methods. These substrates are derivatives of cinnamic acid and are procompounds of levo dopa. Three of these prochiral substrates, which are ethyl a-bromo-3,4-dimetoxycinnamate (Compound 2), ethyl ot-chloro-3,4- dimetoxycinnamate (Compound 3), ethyl a-bromo-3,4-dihydroxycinnamate (Compound 4) were synthesized for the first time in this study by using Wittig Reaction. The three other substrates, which are a - acetylamino - 3 - ( 3, 4 - dimetoxyphenyl)cinnamic acid (Compound 5), a - acetylamino -3-(3,4-di-0- acetylphenyl)cinnamic acid (Compound 6), a - benzoylamino - 3 - ( 3, 4 - dimetoxyphenyl)cinnamic acid (Compound 7) were prepared via hydrolysis of suitable azlactons. By using Pd/C, synthesized six compounds were reduced and the following five reduced corripounds were obtained, 3 - ( 3, 4 - dimetoxyphenyl)propanoic acid (Compound 8), methyl 3-3,4- (dimetoxyphenyl)propanoat (Compound 9), 2 - acetylamino - 3 - ( 3, 4 - dimetoxyphenyl)propanoic acid ( Compound 10 ), 2 - acetylamino - 3- (3, 4 -di-O- acetylphenyl)propanoic acid (Compound 11), 2 - amino - 3 - ( 3, 4 - dimetoxyphenyl)propanoic acid (Compound 12). Temmuz, 20001 Sevim KARATAŞ vm