Lojik devreler dersinin internet tabanlı simülatör ile eğitimi
Web based education of logic circuits course by simulators
- Tez No: 104629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ ÇAMURCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Marmara Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Dijital Devreler 1 dersinin öğretim programına uygun olarak Lojik Devreler 1 adı altında, öğrencilerin dersi İnternet üzerinden takip etmelerini sağlayacak, klasik eğitime yardımcı olarak WEB tabanlı bir eğitim materyali hazırlandı. Bölüm F de; Tezin amacı ve sonuçta ulaşılması öngörülen hedefler açıklandı. Bölüm 2'de; WEB tabanlı eğitimin temel özellikleri ve planlama aşamasındaki evreler, klasik sınıf eğitimine göre istemciye veya sunucuya bu tarz eğitimin getireceği üstünlükler ve buna karşılık oluşturacağı bazı olumsuzluklar sıralandı. Yurt dışındaki ve içindeki mevcut WEB tabanlı eğitim uygulamalarından örnekler verildi. Bölüm 3 'de ise; tüm bu bilgilerin ışığında, Lojik Devreler 1 dersinin WEB tabanlı eğitime uyarlanması çalışmaları anlatıldı. Lojik Devreler 1 dersinin konu içerikleri, WEB tabanlı eğitim kriterlerine uygun olarak 8 ünite başlığı altında toplandı. İçerik şekillerle, 7 adet animasyonla, hem sesli hem de görüntülü anlatımlarla ve 13 adet simulatörle desteklendi. Bu çalışmalar sırasında, web sayfalan Macromedia Dreamweaver' da, animasyonlar ise Macromedia Flash'da ve simülatörlerde Java programlama dilinde tasarlandı. Simülatörlerin tasannu açıklanmaktadır. Son bölümde; sonuçlar ve öneriler tartışıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study; WEB based education materials which allow students to follow course on Internet and assist classical education under the name of Logic Circuits 1 are prepared according to educational program of Digital Circuits 1 in Marmara Univesity School of Vocational Technical Sciences. In the chapter 1; The goal of the disertation and the targets that are to be reached are explained. In the chapter 2; The basic properties of WEB based education and steps at the stage of planning, the advantages and the disadvantages of this type of education through audience and narrator according to the classical class education are listed. The examples of existing WEB based education both domestic and foreign are given. In the chapter 3; Under all these circumtances, the simulation of Logic Circuits 1 course are grouped under 8 titles according to the criterias of WEB based education. The contents are enriched by graphics, 7 animations, narrations both virtual and voiced and 13 simulations. During these studies, the Web pages are prepared in Macromedia Dreamweaver, animations in Macromedia Flash and the simulations in Java programming language. Design of the simulators are explained. In the last chapter, Results and suggestion are discussed. in