Lojik devre tasarımının bilgisayar destekli olarak uygulanmasının öğrenci başarısına etkisi
The affects logic circuit design as a computer based application on to student's success
- Tez No: 186655
- Danışmanlar: PROF.DR. AYTEKİN İŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
SAÜ, Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans Tez ÖzetiTezin Başlığı: Lojik Devre Tasarımının Bilgisayar Destekli Olarak Uygulanmasının ÖğrenciBaşarısına EtkisiTezin Yazarı: Murat Büyükbayraktar Danışman: Prof. Dr. Aytekin ŞMANKabul Tarihi: 26 Haziran 2006 Sayfa Sayısı: viii (ön kısım) + 128 (tez) + 20 (ekler)Anabilimdalı: Bilgisayar ve Öğretim TeknolojileriÇalışmanın amacı, anaolog ve dijital elektronik devrelerini simüle etmek amacıylageliştirilmiş Proteus isimli sanal laboratuar programının, öğrencilerin DijitalElektronik atelyesi Lojik Devreler konusundaki ders başarılarına olan etkisinibelirlemektir.Sanal laboratuar uygulamalarının, öğrencilerin ders başarılarına olan etkisinibelirlemek için öntest-sontest kontrol gruplu deneysel model kullanılmıştır. Ayrıcaöğrencilerin uygulama ile ilgili düşüncelerini tespit etmek ve çeşitli kriterleraçısından uygulamanın etkisini görmek açısından bireysel görüşme ve gözlemtekniğinden de faydalanılmıştır.Araştırmada ölçme aracı olarak geliştirilen başarı testinin güvenirlik katsayısı 0,91olarak hesaplanmıştır. Araştırmada yer alan deney ve kontrol gruplarını, TuzlaTeknik Okulları 3.sınıf öğrencilerinden oluşan 37'şer kişilik toplam 74 öğrencioluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sakarya University Insitute of Social Sciences Abstract of Master?sTitle of the Thesis:The Affects Logic Circuit Design as a Computer Based Application on toStudent?s SuccessAuthor:Murat Büyükbayraktar Supervisor:Prof. Dr. Aytekin ŞMANDate:26 Haziran 2006 Nu. of pages:viii (pre text) +128 (main body) +20 (appendices)Department: Computer Education and Instructional TechnologiesThe goal of this study is to measure the effects of the improved virtual labprogram named Proteus with the aim of stimulating analog and digital electroniccycles on the students? scholarly success on Logic cycles in Digital Electronicworkshop.Experimental model with the pre-test, post test control group is used in order todetermine the impact of virtual lab application on students? scholar success.Besides, it is benefited from that interview model and observation technique isused to take the students? feedback related with the application and to view theinfluences of the application in terms of several criteria. The reliability coefficientof the success test which is improved as a tool to measure in the research, iscalculated as 0, 91. The control group and the experiment group are constituted oftotally 74, 37- 37 grade students in Tuzla Technical Schools. The data wasanalyzed by using independent and conjugate t test in the trust gap of