Lojik denklem sadeleştirmeleri için internet temelli ölçme sistemi
Simplification of lojic expressions in internet-based measuring system
- Tez No: 258791
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmada Web Tabanlı Uzaktan Eğitimde (WTUE) verilen Mesleki ve TeknikEğitimdeki derslerin İnternet Temelli Ölçmeleri (İTÖ) için yeni bir ölçme sistemigeliştirilmiştir. Araştırmaya, WTUE'de kullanılan ölçme-değerlendirmeyöntemlerinin mevcut durumunu tespit etmek amacıyla öğretim elemanlarınıngörüşlerini toplayan bir anket düzenlenerek başlanmıştır. Bu anket sonucundaMesleki ve Teknik Eğitimdeki dersler için WTUE'de kullanılan mevcut ölçmedeğerlendirmelerindesistemlerin tam anlamıyla yeterli geldiğini düşünenlerinin %20olduğu görülmüştür.Tez çalışması sonucunda geliştirilen sistem; öğretim elemanı ve öğrenci arayüzübulunan, mantık devreleri dersinin mantıksal denklemleri sadeleştirme konusunu elealarak, soru, soru bankası, çözüm üretme, çözüm aşamalarında esnek puanlama ileöğrencinin çözümünün puanlanmasını sağlayan bir internet temelli ölçme motorudur(İTÖM). Bu motor, mantıksal ifadeleri hem denklemlerine hemde mintermlerinegöre sadeleştirme yaparak çözüme ulaşabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a new measuring system has been developed for internet basedmeasurements of the courses taken in vocational and technical web based distanceeducation. The research has begun with a survey gathering opinions of lecturers witha view to identify the current situation of the assessing and evaluating methods usedin web-based distance education. According to this survey, it is seen that theproportion of the ones who think the systems, used in web-based distance educationfor the evaluation of the courses in vocational and technical education, are fullysufficient is %20 (twenty percent).The system being developed after the thesis study is an internet based measuringengine including lecturers and student interface that provides flexible scoring andscoring of the students? solution in the questions, question bank and solutiongenerating, solutions stages taking on the subject of simplification in logic circuitscourse(İTÖM). This engine can come at the result by simplifying logical expressionsaccording to both its equations and minterms.